SM
Soru Sahibi
22 Ekim 2015 06:37

Erkeklik hormonları

Merhabalar hocam . Birşey danışmak istiyorum. Ne yapmam gerekli yardımcı olun çok kötüyüm lütfen. 19 yaşında bir erkeğim. Geçtiğimiz eylül ayında saçlarım dökülüyordu ve saç dökülmesine acayip takmıştım,ırsi bi durumdu benimki ve genetik saç dökülmesine DHT adlı erkeklik hormonunun sebep olduğunu öğrendım. Araştırmalarımda Proscar'ın (Finasterid) Dht hormonunu baskıladığını ögrenınce tam 7 ay boyunca maalesef 'BİLİNÇSİZ' bir şekilde 5 mg birden proscar kullandım ve 5 ay oldu bu kahrolası ilacı bırakalı. Eylül ayından nisan-mayıs ayına kadar kullandım ve yan etkilerini oldukça gördüm vücudumda. Kalçalarda yağlanma , kilo alma, jinekomasti , libido azalması,cinsel isteksizlik gibi ve sakallarım çok geç uzamaya başladı ki ilacı bırakalı 5 ay olmasına rağmen sakallarım halen yavaş uzuyor. Kiloyu biraz verdim yağlanmalar bitti ama yan etkiler kısmende olsa devam ediyor sakalda olduğu gibi. Ne yapmam gerekli hocam çok pişmanım bu ilacı kullandığım için. Yan etkiler kalıcı mı oldu ? Bu ilacı kullandıgımdan dolayı DHT hormonu azaldıgı için mi böyle , dışarıdan testosteron hormonu alsam geçer mi bu sıkıntı ? Hormon tahlilleride yaptırmak istiyorum eğer yardımcı olurum derseniz bulunduğunuz yere geliyim.Hormon tahlilleri vs.. için lütfen yardım edin . Birdaha bilinçsiz ve doktor tavsiyesiz ilaç kullanmıycam kahretsin.İyi çalışmalar . Yardım ve cevabınızı bekliyorum hocam.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Didem Kurban
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gecmis olsun, ilacın etkilerinin kalıcı olacağını düşünmüyorum , bir üroloji uzmanina giderseniz hormon tetkiklerive muayene yaparak durumu değerlendirir

25 Ekim 2015 20:17