TM
Soru Sahibi
6 Aralık 2011 22:19

Epilepsi

İyi günler doktor bey 36 yaşında bir erkeğim 13-14yaşlarındayken epilepsi nöbeti geçirmişim.Oyıllarda sırası ile Eptantoin sonrasında Luminal isimli ilaçları kullandım son olarakta tegretol cr 400 kullanmaya başladım.Bu son ilaçla beraber hiç bir şikayetim kalmadı.20-21 yaşlarında ise doz kademeli azaltılıp ilaç kesildi.Yaklaşık 6 ay sonra evde yalnız idim ve sabah uyandığımda yere düşmüştüm ve müthiş kas ve baş ağrısı ile uyandım.Durumumu değerlendiren doktorlar epilepsi olabileceğini öngörerek tekrar tegretol cr 400 e başlattılar yaklaşık 13 yıldırda kullanıyorum.son 8 aydır 200 mg alıyorum.Ancak ilacı bırakmaya korkuyorum.Ayrıca huzursuz bacak sendromu olarak teşhis konulan bir rahatsızlığımda var.Epilepsi ile ilgili yapılan tetkiklerde herhangi bir şey çıkmadı.Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım 13 yıldır herhangi nöbet yaşamadım.Yeni jenerasyon yan etkisi daha az olan ilaçlar varmıdır.Teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Nazire Afşar
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Merhaba Gerçekten birçok yeni ilac var ancak kullanmakta olduğunuz tegretol gibi ilaçlar da halen etkili olarak biliniyor. Bu nedenle gitmekte oldugunuz hekimin önerilerine uymanız daha doğru olur. Selamlar

21 Aralık 2011 22:42