16 Ocak 2015 23:39

epikriz

EPIKRIZ Yirmisekiz yaşında Şeyda Bakan isimli hasta acil poliklinigimize başvurdu. C6 kompresyon kırığı ve % 80 kanal darlığı ve C6 seviyesinden itibaren plejik ve anestezik idi ellerinde ince hareketler yoktu (santral kord) hasta acil olarak ameliyata alimdi, C6 korpektomi yapılıp iliak kanattan kemik greft alınıp konuldu, anterior plak konuldu hasta serviste takip edildi kontrol MR ve BT'sinde kanal basısı tamamen ortadan kalktığı ve spinal kordun ödemli olduğu görüldü, yaklaşık 20-25 gün içerisinde hastanın tüm duyusal hissi geldi, motor hissi gelmedi. Hasta fizik tedavi servisinde takip edilmektedir. Sayın hocam kardeşimin sonucunu değerlendirir misiniz, yürüme ihtimali nedir ve fizik tedavi için nereyi önerirsiniz

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ahmet Sümen
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

İlk 3 ayda geri dönüş başlarsa bu olumludur. Ancak yine de 1 yıl geçmeden kesin birşey söylemek zor. Rehabilitasyon için, Ankara'da çok iyi yerler var. ( TSK bilkent rehabilitasyon merkezi ) , ( Ankara eğitim araştırma hastanesi )... Geçmiş olsun.

25 Ocak 2015 20:58