ça
Soru Sahibi
24 Nisan 2017 14:24

epigastrik loj alanında lezyon ve karaciğer lezyonu

Obezile ve gaz artefakllan nedeniyle optimal degerlendirme yapılamamlştır. Karaciger interkostal arallktan degerlendirilebilmi$tir. Izlenebilen sag lob parankim alanlarinda fokal lezyon ayirt edilmemi$lir. Ancak sol lobta biiyuk olam 3.5 cm gapmda olmak uzere yer yer smnlari birbirlerinden aynt edilemeyen heterojen hiperekoik lezyonlar izlenmi$tir ( metaslaz ? Alipik hemanjiom ? karaklerizasyon agismdan multifazik balm BT onerilir ) Safra kesesi duvar kalmhgt normaldir.Salra kesesi igerisinde lap safra gamuru ve kille izienmedi. Intrahepatik safra yollannda geni$leme saptanmadl. Dalak vertikal uzunlugu normal olgulmu$ olup parankim ekosu homojendir. Bilateral bobrek normal boyutlanndadu. Her iki bobrekte ta$ veya kistik lezyon izlenmemekledir. Bilateral pelvikalieklazi saptanmaml$ olup ureter normaldir. Balmda serbest veya lokule koleksiyon saptanmadl. Haslada epigaslrik loju tumu ile dolduran. kom$u organ ve yapilarda itilmeye yol agon izlonebildigi kadanyla yakla$tk 22x14x25 cm boyutlara ula$an lobule konturlu periferi solid gorunumde , santralinde yogun ince ve kalln septasyonlar igeren kistik komponentleri bulunan kompleks yer kaplayan lezyon mevcuttur (Alipik komplike kist hidalik 7 malign GIST ? ) Kitle periferinde gerek sag inferolateral kom$ulugunda subhepatik lojda , gerekse sol anteroinferior kom$ulugunda buyuk olanlarl 7.5 cm gapa ula$an multiple solid ve semisolid satellit kitle lezyonu mevcutlur Mesane yeterli dolulukta degildir Gross bulgu ayid edilmemiştir. Tanimalana bulgular igin hastaya IV ve oral kontrastll , mullifazik balm BT önerilir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hedef Özgün
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Karaciğerinizde paraziter kist hidatik hastalığı veya bir kitleye ait olabilecek görünümlerden bahseden bir rapordur. Bunun için hem kanda immün seroloji testleri ( Kist hidatik paneli) yapılmalı, hem de söylenen multifazik batın BT çekilmelidir. Geçmiş olsun Muayene ve randevu için *** *** ** 463 arayınız

28 Nisan 2017 16:33