ug
Soru Sahibi
17 Kasım 2013 01:18

enfeksiyon

Hocam Merhabalar yine ben... vajknal mantar demisti bana dr 14 gunluk zolax tab kullandim 23 ve 30 ekimde sonra gecmeyince bi dah vermisti dermatologm 5 kasim ve 12 kasimda ictim 5 kasimdan sobra duzelmisti normal fizyolojik akinti olmustu son 3 gundur yine koyu kivamli beyaz kasintisiz kokusuz akinti basladi dilimden mikostatin kullanmistim hatirlarsiniz kontrole gttigimde bisey yok demişti dr ancak yine en basa döndüm adetim 30 agustos, 30 eylül ve 26 ekimde oldu acaba ader donemi yaklastigi icin mi bu akinti degisti mantar oldugundan kuskuluym artik . Dilim ztn facia yani duzeldi o killi dil okusumu btti ancak beyazlik var ve kan tahlilimi yaptrdim demir bag. Kap ref dusuk cikti b*** *** **lerde crp sedi normal crp 2 sedi 3 ve 5 yani anlamıyorum ben hasta bile olmam belki bi defa bi demir b12 eksikligi var ama bagisikligin çöküyor dedi biri bana. Dildeki mantar mi ondan da kuskuluyum kultur alinmadi xok yoruldum artik 2 aydir ne yapayım hocam ben tek destekcm anlayan sizsinz

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Gözde kızım Bağışıklığınız çöktü diye birşey yok.Biraz zayıflamış olabiiilir.Dilinizdeki sıkıntı geçti.Şimdi haftada 2 gün kırmızı et tüketeceksiniz.Semiz otu,roka,ıspanak,gibi yeşil yapraklı sebzeler mutfağınızdan eksik olmayacak.Kabuklu kuru yemişler yani kabuklu ceviz,taze fındık,yer fıstığı.badem , günde bir avuç dolusu yenecek.Zencefil,zerdeçal,çörek otu birer çay kaşığı günlük taze olarak tüketilecek.Güneş gördüğünüz an yüzünüzü ,kollarınızı güneşlendirin.2-25 litre su için. Kahvaltınızda 1-2 bardak meyve suyuyla bereaber peynir,tereyağı,yumurta yı iştahla yeyin. Çayı kahvaltıdan 1-2 saat sonra için.Neşe içinde yaşayın.Asık suratla yapılan gıda tüketimi de asık suratlı olur.Pek bir işe yaramaz. Nisai akıntı da mümkünse bir de Trichomonas vaginalis'e bakılsın.Basit bir mikroorganizmadır.Tedaviside basittir. Bir hemşire hanıma ,evli olmadığınızı söyleyerek akıntıdan numune almasını rica edin .Alınan numune hemen mikroskopta incelenmeli ve neticelenmeli,bekletilmemelidir. Daha çok gençsiniz.Yorulmayın daha evleneceksiniz.Beni de davet edeceksiniz ,Geleceğim.Bırakmayın kendinizi bakalım.3 ayda bir diş fırçanızı ve diş macununuzu değiştirin. Bulabilirseniz doğal diş macunu alın. Yazıya başlarken gene ben demeyin.Ben faydalı olacağım gençlerimize vakit ayırmağa çalışıyorum.Topluma her kazandırdığımız kişi bizim yüz akımız.Yeter ki bizim emeğimiz yerini bulsun. Sizden sağlık dolu haberler alacağıma eminim.Yeter ki bizlerin dediklerini yapın.Neşe saçan sağlıklı biri olacağın duamla geçmiş olsun diyorum.

17 Kasım 2013 12:04