öm
Soru Sahibi
6 Haziran 2017 23:31

embiriyo sayısında sıkıntı

hocam iyi günler.6senelik evliyim,polikistik over hastasıyım.2defa ilaç tedavisi 3defa aşılama denedik.aşılamalarda 1 kimyasal ve dış gebelik gerçekleşti.kan pıhtılaşma problemi çıktı,kromozom testlerimiz normal.eşim 2013 yılında varikosel ameliyatı oldu.2014 yılında renkli dopler sonucu şu şekilde.sol epididim başında 3.5m basit kist izlendi.solda nötral pozisyonda 3m olup valsalvada 3.5mye ulaşan variköz yapılar izlenmiş olup valsal ile reflü akım izlendi.tedavilerim 2014 yılında oldu.nisan ayında tüp bebek için yumurtalarım toplandı.60 tane yumurtam toplandı 48i olgun çıktı 13 tanesi döllendi 5.güne 2adet 1iyi kalitede 1orta kalitede embriyo donduruldu.eşimin tüp bebekteki sonuçları şu şekilde renk:opak aglütinasyon:yok viskozite:normal volum:6 lökosit:<*** *** ** eritrosit:<*** *** ** konsantrasyon(× milyon):30 total motilite(%):30 ileri doğru hızlı harekeketli(%):6 yavaş doğrusal olmayan hareketli(%):13 yerinde hareketli(%):11 hareketsiz(%):70 şeklinde.eşim 13 yıldır sigara kullanıyor,orak hücre anemisi taşıyıcısı, haftada 3gün alkol tüketiyor.hocam bu değerlere göre 60 yumurtadan geriye 2adet embiriyo kalma nedeni ne olabilir.döllenen yumurta sayımızın az olma sebebi tam olarak neyden kaynaklanabilir.cevabınız için şimdiden teşekkürler transfer işlemimiz daha gerçekleşmedi öncesinde ne gibi tesler önerirsiniz.sperm dna hasar tespitine bakılmalı mı yoksa yumurtalarda mı bi problem var.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tülay İrez
Histoloji ve Embriyoloji

Varikosele bağlı ve PCO'ya baglı problemleriniz goruluyor. Öncelikle kadın dogum ve üroloji uzmanınızın önerilerine gore hareket etmelisiniz. PCO olgularında cok sayıda yumurta var ancak maturasyon problemi var ,bir de endometrium kalınlıgı yeterli olmalı gebelik elde edilebilmesi icin. Sizde gordugum kadarıyla hiperstimulasyon sorunu da olmalı.Ancak butun bunlar dikkatlice kadın hastalıkları uzmanının kontrolünde yürüyecek sorunlar.Ayrıca sigara ,alkol de var onlar eğer cocuk sahibi olmayı amaclıyorsanız kesilmeli. Sigara sperm DNA'sı üzerine kötü etki yapıyor.Bu konuda çalışmam var ve sonuclarının kötü olduğunu biliyorum. Alışkanlıkları terketmek zor gelebilir ancak denemelisiniz.

19 Haziran 2017 08:50