NT
Soru Sahibi
4 Eylül 2017 22:24

Düzenli ateş yükselmesi

Merhaba Tolga bey, 2,5 yaşında kızım var, her ay düzenli olarak ateşleniyor. Doğuştan idrar yolu enfeksiyonu vardı onu yendik şimdide sürekli ateşleniyor birden yükseliyor ve elleri ayakları buz kesiyor morarıyor.bugün kan tahlilinde crp 90 çıktı. 3 gün iğne yazdı doktorumuz ama ben bu ateşin tekrarlaması konusunda çok tedirginim. Sebebi ne olabilir? Kızım ateşliyken bile keyifli oluyor halsiz yatmıyor bazen karnım ağrıyo diyor.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Günaydın Tülay Hanım, Küçük yaşlarda tekrar eden ateşin bir çok farklı sebebi olabilir. Bağışıklık sisteminin daha yeni yeni dış ortamla tanıştığı zamanlarda ateş olabilecek bir bulgudur. Bunun dışında idrar yollarında doğumsal bazı etkenler tekrar eden idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilecektir. Bunun için mutlaka idrar tetkik ve kültürlerinin yapılması gerekir. Ailesel Akdeniz Ateşi olası ateş nedenlerinden biridir ancak öncelikle daha sık görülen ve mikrobik etkenli diğer durumların detaylıca araştırılması gerekir. Bu konuda kızınızı sürekli takip edecek, süreçten haberdar bir Çocuk Hastalıkları uzmanı ile bağlantıda olmanız doğru olur.

5 Eylül 2017 07:59