NM
Soru Sahibi
23 Mart 2017 15:23

dmsa sonucu

hocam merhaba, 3,5 yaşındaki oğlumun dmsa raporu aşağıdaki gibidir sol böbrek normal boyutlardadır sol böbrek aktivivte tutulumu golabl olarak bekleyen düzeyde aktivite dağılımı homojen olarak izlenmektedir. renal kontur devamlılığı korunmuştur. sağ böbrek simetriğinden küçük boyutlardadır sağ böbrekte aktivite tutulumu global olarak düşük düzeydedir sağ böbrek aktivite dağılımı heterojendir.üst ve alt pol hipoaktif olarak izlemekte olup bu alanlarda kortikal çentiklenme dikkati çekmektedir. böbrek boyutları sol böbrek 71x35 sağ böbrek 61X27 total renal parankimal aktivitenin dağılım oranı sol böbrek %63 sağ böbrek % 37 birim dokudaki renal parankimal aktivite oranı sol böbrek %60 sağ böbrek % 40 yorum normal sınırlarda renal parankimal fonksiyon gösteren sol böbrek sağ böbrek alt ve üst polünde parankimal disfonksiyon alanları ve kortikal çentiklenmeler izlenmekte olup global olarak fonksiyonları normalden düşük böbrek boyutları simetriğinden küçüktür.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. F. Lale Sever
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

mehmet Bey, Sadece bir sintigrafi raporu ile haste değerlendirmesi yapmak mümkün değildir. Bu raporun en doğru yorumunu çocuğunuzu izleyen ve ve bu filmi isteyen doktor yapabilir. Selamlarımla.

28 Mart 2017 09:04
Prof. Dr. F. Lale Sever
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Mehmet Bey, Sadece bir sintigrafi raporu ile hasta değerlendirmesi yapmak mümkün değildir. Bu raporun en doğru yorumunu çocuğunuzu izleyen ve ve bu filmi isteyen doktor yapabilir. Selamlarımla.

28 Mart 2017 09:05
NM
Soru Sahibi

HOCAM DOKTORUMUZ TEKRAR SİSTOSKOPİ YAPMAYA KARAR VERDİ PUV TEKRARLAMIŞ MI DİYE MESANE İÇİNE BAKILACAK ÖZEL BİR HASTANEDE KONTROLLERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ SİZCE ÖZEL LE DEVAM EDELİM Mİ YOKSA DEVLET HASTANESİNE Mİ YÖNELELİM

28 Mart 2017 11:00
Prof. Dr. F. Lale Sever
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Hastane tercihiniz için bir yorum yapamam. Ancak PUV hastalarında tekrarlanan sistoskopiler gerekebilir. Selamlarımla.

2 Nisan 2017 15:17