CS
Soru Sahibi
30 Ocak 2014 18:03

Diyafram Hernisi sonrası bozukluklar

Eşim 21 haftalık hamile iken bebeğe diyafram hernisi teşhisi konuldu. Gebeliği sonlandırmakta kararsız kaldık. Bu hastalıkta ölüm oranı %50'yi geçebiliyor. Ameliyatla düzeltilse bile nöroljik bir hasar kalması ihtimali nedir? Yardımcı olabilirseniz memnun olacağım. Saygılarımla.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Gülşen Dizdarer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Diyafram hernisinde akciğer ve kalbe bası nedeni ile sorunlar gelişebilir, bebekte buna bağlı solunum ve kalp yetersizliği olursa beyinde kan ve oksijen azlığına bağlı olumsuz etkilenme olabilir, tabiki bu durum herninin büyüklüğüne bağlı bası ve gelişimsel bozukluğun derecesi, eşlik eden başka anomalilerin olup olmaması ile de ilişkilidir.

14 Şubat 2014 00:42