10 Kasım 2015 09:27

Diyabetik Polinöropati

Sayın Hocam öncelikle merhabalar size bir konuda danışmak istiyorum. yaklaşık 2 ay önce ayaklarımda yanma vardı dahiliye doktoruna göründüm. yapılan tahlilde açlık kan şekerim:118, h1a1c:6.4, böbrek ve karaciğer fonksiyon testi normal, idrar tahlili normal çıktı. doktorum diamorfin 1000 mg (2x1) verdi. (104 kiloydum şuan 98 e düştüm.) ilacımı düzgün bir şekilde kullanıyorum. Daha sonra ayaklarımın altındaki anlık batma, sızı ve yanmalar devam edince nöroloji uzmanına gözüktüm. emg testinde sinir tahribatı gözükmedi, bel mr normal nörolojik muayenede de fazla bir bulgu yok. doktorum diyabetik polinöropati teşhisi koydu (hastalık daha başlardaymış fazla ilerlememiş)dodex iğne ve alatab 600 mg verdi. alatabı yatarken içiyorum iğneyi 15 günde bir yapıyorum ve 21 gündür cymbalta 30 mg kullanıyorum şikayetlerimde azda olsa azalma oldu ama tam anlamıyla geçmedi. sayın hocam ağrılarımın belirgin olarak azalması için ilaç daha ne kadar sabretmem gerekir. nörolojik ilaçlara başlayalı daha bir ay oldu. günde 30 dakikalık yürüyüş yapıyorum orta tempoda gerçi yürürken ayaklarımın altında bazen sızı oluyo ama spor olduğu için aldırmamaya çalışıyorum. sayın hocam ağrılarımın ilerlememesi için hastalığın (sinir tahribatının) neler yapmam gerekir. hastalık konusunda takıntılı olduğum için nette araştırıyorum bu hastalık ilerliyormuş ilerlerse ağrılara dayanamama korkum var. alatab, şeker ve kilo kontrolü hastalığın ilerlemesinin durdurulması konusunda bana yardımcı olurmu. Cymbalta ağrıların dinidirilmesinde yardımcı olurmu. Cevabınız için şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Zeki Gökçil
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) , Klinik Nörofizyoloji

Merhaba, Alatab hastalığın ilerlemesini, Cymbalta şikayetlerinizi önlemeye yarar. Geçmiş olsun

10 Kasım 2015 23:03