ÖA
Soru Sahibi
21 Nisan 2018 17:50

Diş kırığı

Merhaba bundan 1 yıl önce disimin kırılması sebebiyle özel hastanede yaptırdığım lamine kaplamam düştü. Devlet Hastanesi'nde kompozit dolgu adinda bir şey yaptılar bir de dentin pimi uyguladılar daha sağlam olması için 1-Bu uygulanan pim zamanla leke bırakır mı ustundeki metal rengi dişime akar mı ? 2-Ayrıca lamine ile kompozit dolgu arasındaki fark nedir ?

2 cevap
Cevaplar (2)
Dr. Dt. Selman Dursun
Diş Hekimi , Ortodonti (Çene-Diş Bozuklukları)

Merhabalar öncelikle geçmiş olsun.Dentin pimleri korozyona karşı dayanıklı olması için altın madenin de yapılabiliyor. Size uygulanan pim hangi materyalden yapılmıştır onunla ilgili bilgim yok ama korozyona uğramadığı sürece renklenme yapmaz. Yalnız dişiniz canlılığını yitirirse dolaylı olarak renklenecektir zaten. Lamine kaplama yaprak diş diye de bilinen son derece estetik bir yöntem. Çoğu zaman dişin ön yüzeyinden ufak bir aşındırma yapılıp uygulanabiliyor. Ölçü ve labaratuvar işlemleri gerektiren bir süreç. Kompozit dolgu hasta başında yapılan bir uygulamadır. Çürük veya renklenen kısım temizlendikten sonra uygulanır. ön bölgede de iyi renk seçimi ve tekniği uygulandıktan sonra o da son derece estetik görünüm verir.

22 Nisan 2018 13:35
ÖA
Soru Sahibi

Hocam öncelikle sorumu cevapladiginiz için teşekkürler Dentin pimi uygulanan diş canlılığını yitirir mi Ve kompozit dolgu mu dayanıklıdır lamine mi Teşekkürler

24 Nisan 2018 06:16
Dr. Dt. Selman Dursun
Diş Hekimi , Ortodonti (Çene-Diş Bozuklukları)

Rica ederim. Pim uygulanan diş canlılığını yitiririr diye demedim.Pim uygulanacak dişlerde fazlaca diş kaybı olduğundan genelde diş devital olabilir. Uygulama ve kullanım protokollerine dikkat edildiğinde ikisi de dayanıklıdır.

2 Mayıs 2018 21:48