da
Soru Sahibi
28 Nisan 2015 14:04

diş implantı

hocam iyi çalışmalar..sag alt cene azı dişim ve yanlarındaki dişleri(3 tanesi) kaplama seklinde kullanıyorum fakat bir türlü alısamadım çigneme hissini vermiyor bana hekimim impilant ile o hissi yakalayabılecegımı söyledi fakat ben pek ınanmıyorum cunku impilantın üzerinde takılanda kaplama diş sonucunda..sizin öneriniz nedir..ve son olarak üst azı dişimdede problem var ya çekilecek implant yapıcaz ya da üstüne kaplama yapıcaz dedi doktor.benim için önemli olan çigneme hissi yedigimi hiisedebilmem?implantta,orjinal dişe yakın bi his oluyor dendi kaplamadan farklı olacagını zannetmıyorum düşündügümde. sizce ne yapmalıyım cok teşekkr ediyorum cevabınız için..iyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Dt. Tansu Erakman
Diş Hekimi , Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Dişler çene kemiğine 'periodontal ligament' adını verdiğimiz liflerle bağlanır. Bu lifler amortisör görevi yaparak dişe gelen 'baskı' kuvvetlerini kemik dokuya 'gerilim' kuvveti olarak iletir ve kemik dokunun sağlıklı kalmasını sağlar. Periodontal ligament'te ayrıca 'proprioseption duyusu' iletiminde görevli sinir lifleri de bulunur. Bu duyu sayesinde dişerinize gelen kuvvet miktarını hissedebiliriz. Yani diğer bir değişle dişleriniz arasındaki saç telinin kalınlığını bile hissedebilirsiniz. Dişlere bu hassasiyeti sağlayan işte bu periodontal liflerdir. Ancak implant ile kemik doku arasında periodontal lif bulunmaz. Direk bir bağ vardır. Dolayısıyla implant olan dişerde bu bahsettiğim 'proprioseption duyusu' bulunmaz. Fakat hastalar yine de sağlıklı bir şekilde bu dişlerini kullanmaya devam eder. Çünkü 'nöromuskuler kontrol' ile bu eksiklik giderilir. Diğer bir değişle kas koordinasyonu ile hastalar du duruma 'alışır'. Bu sebeplerden ötürü asla implantlarla, doğal dişinizlerinizle alamadığınız çiğneme hissini implantla hissedersiniz diyemeyiz. Sizin sorununuzun aslında yapılan kaplamaların 'tüberkül yükseklikleri' ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Dişlerin çiğneyici yüzeyleri üzerinde girintiler çıkıntılar dulunur. Büyüteçle incelerseniz adeta dağlar, tepeler, vadiler ve çukurları andıran bir görüntüyle karşılaşırsınız. İşte bu yüzeye 'okluzal yüzey' yani çiğneme yüzeyi denir. Burada gördüğünüz o dağa benzeyen yapılara da tüberkül denir. Tüm bu yapılar dişlerin öğütme işlevini yapmasını sağlar. Eğer dişlerin çiğneyici yüzeyleri dümdüz olursa öğütme yerine sadece ezme işlevi görür. Bu durumda da hastalar sizdeki gibi çok tipik bir tarifte bulunurlar: 'çiğneme hissini vermiyor'. Kaplamalarınız yenilenir ve tüberkül yüksekliği daha belirgin yapılırsa bu sorunun ortadan kalkacağına inanıyorum. Sol üst çenedeki dişinizin çekilmesi gerekiyorsa implant yaptırmanızı tavsiye ederim. Ancak dişinizin çekilmesi gerekmiyorsa kaplama yapılması gerekir. Zira sağlıklı dişler çekilerek implant yapılması söz konusu değildir. Tüm anlattıklarımı bilgi vermek amacıyla yazdım. Radyografik ve klinik muayene yapılmadan kesin bir yorum yapmak yanlış olur. Eminim doktorunuz sizi gerektiiği şekilde aydınlatır. Sağlıklı günler. Uzm.Dr. Tansu ERAKMAN

1 Mayıs 2015 23:47