ÖS
Soru Sahibi
20 Ağustos 2015 13:44

diş çürüğü

hocam merhaba..sol alt arka dişim küçüklüğümden beri üstü tamaman çürük..doktora 10 sene önce görünmüştüm kuru çürük olduğunu köklere zarar vermeyeceğini ağrı yapmayacağını söyleyıp ustunu kaplamıştı..ben genel kontrol amaçlı 2-3 senede bır kaplamayı değiştiriyorum çünkü takılan her kaplama kanama yapıyordu diş etimde..en son zirkonyum kaplattım koku ve kanama geçmedi. artık kötü kokuya tahammulum kalmadı.ama dişin köküde sağlam röntgende baktı doktor...sizce bu dişi çekmeden bu kötu kokulardan nasıl kurtulabılırım hocam..yanı dişin çürük olan ust kısmı tamamen alınsa tekrar bı kaplama yapılırmı ..çunku dişin kökü temız çekmek ıstemıyorum önerırınız nedır acaba tşk..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Dt. Yavuz Aslan
Diş Hekimi , Diş Protez Uzmanı

Ağızdan gelen kötü kokunun birçpk nedeni olabilir, kanama ve kötü kokunun en yaygın nedeni dişeti ve diş çevresi - diş dokuların iltihabidır. Kron (kaplama) yapılmadan önce dişte hiçbir çürük ve çürük şüphesi olmaması gerekir. Kaplamaların birkaç yılda bir değiştirilmeleri alışılmış bir uygulama değildir. Diş-çene filmlerinizle birlikte iyi bir muayene olmalısınız. Ancak o zaman neden-nedenler belirlenebilir.

22 Ağustos 2015 08:05