AE
Soru Sahibi
23 Haziran 2016 22:40

dil kökü kanseri

Hocam merhaba yorumlayabilir misiniz? solda lingual ve palatin tonsil duzeyinde yerlesimli orofarenks ve hipofarenks hava kolonumu sag lateralden oblitere eden dil koku sag yarisina dogru uzanim olusturan laterale parafarengeal spacesi posteriorda anterior prevertebral spaceye kadar uzanan prevertebral kaslarda belirgin invazyon infiltrasyon olusturmayan en genis yerinde anterior posterior capi 3 cm medicilatleral capi 3.3 xm kraniokaudal uzunlugu 5 cm olarak olculen malign gorunumde kitlesel lezyon mevcuttur kitle dil sag posterior kisminda infaze infiltre etmektedir kitleye eslik eden sag derin parafarengeal spacede lokalize buyugu 1 cm capinda olan lenfadenopatiler izlenmistir biyopsi ile histopatalojik incelemesi onerilir lezyon sag piriform sinusu ve sag vallekulayi oblitere etmekte epiglota sag anteriordan basi olusturmaktadir.bilateral ust juguler zincirde boytlari fizyolojik ust sinirda olan multiple lenf nodlari dikkat cekmistir makroskopi: topluca 2x2x0.3 cm olculerinde kirli beyaz renkli yer yer kanamali duzensiz doku parcalari B-1Y dil koku kitle biyopsi fikal mikroinvaziv yaygin in situ skumoz hucreli karsinom

1 cevap
Cevaplar (1)

Sayın Emre Ay, Geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Bana hasta yaşı konusunda bilgi verseydiniz daha iyi olurdu. Ne var ki bu tanı yine de sıkıntılı bir duruma işaret ediyor. Burada iki sorun var, birincisi ameliyat yapılırsa çok travmatik olacaktır, ikincisi ne olursa olsun bir tedavi yapılacak, olasılıkla kemoterapi ve radyoterapi önerecekler. Hangi yolun seçileceği hastaya ve uygulamalarda alınacak sonuca bağlı. Saygılarımla Yavuz Dizdar

28 Haziran 2016 06:07