SE
Soru Sahibi
8 Mart 2018 23:26

Dikiş sonrası neden böyle oldu

Oncelikle merhabalar hocam serce parmagimin hemen altindan avuc ici ile elimin ustunun birlesme yerinden bilegime kadar giden 10 dikis olan bir yaram vardi derindi suan 43. Gün o kisim cok fazla sis ve hareket ettirince yumruk yapinca yada elimi tamamen acinca kasıyor ve titriyor şişlik neden olabilir ve titremesinin sebebi ne olabilir tesekkur ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Deniz Güneş
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Sayin Elif Sena Hanim geçmiş olsun öncelikle el yaralanmalarında tendon - damar -sinir kesileri ile karsilasabiliyoruz sizde boyle bir durum olmadigini varsayiyorum. ellerimiz pek çok tendon ve ekleme sahip multifonksiyinel organlarimizdir basit bir kesi dahi özelleşmiş sinir hücrelerin yoğunluğu nedeniyle çok ağrılı olabilir. Hayat kalitesini bozar. Bahsettiğiniz şikayetler normalde kesilen travmaya uğrayan ve dikiş atılan her dokuda görülebilecek durumlardır (şişlik gibi) fakat bu durun elinizde görüldüğü için yakın takip ve kontrol gerektirir. Size tavsiyem öncelikle bir el cerrahına - plastik cerraha muayene olmanız. Eğer bir patoloji yoksa fizik tedavi önerileri almanızı mutlaka tavsiye ederim (masaj yapmak.gibi önerilerde bulunacaklardir) kesilen, dikiş atılan hiç bir doku eskisi gibi olmaz mutlaka zaman içinde ödeminiz azalır (3 - 6 ay) ama eski halini almaz ara sıra sicak- soğuk havalarda şişlik ya da sızlama gibi ağrı yapabilir . Bunlar olabilecek durumlardır . Lütfen ayrıntılı el muayeneniz için profosyonel bir doktora başvurunuz ( tendon- damar - sinir kesisi olmadigindan emin olunuz) cok.geçmiş olsun saygilarimla

27 Mart 2018 22:29