km
Soru Sahibi
3 Haziran 2015 20:03

devamı metastatik akciğer kanseri ameliyat sonrası lenf nodu 2

ancak bir de sonuç kısmına genel bir ifade olarka şööyle bir cümle eklenmiş ' yumuşak doku sarkomu sebbiyle operasyon öykülü olguda her iki akciğerde metastazı düşündüren görünüm saptanmamıştır. ' denilmiş. bu durumda siz nasıl bir yorum yapardınız? ve merak ettiğim konu bahsi geçen lenf nodları lenfomayı akla getirir mi? getirmezse neden oluşur ? metastaz denilse metastatik bulgu yoktur denilmiş. Eğer sıkıntılı bri durum varsa ameliyat akla gelir mi sizce? gelirse 3 kere akciğer ameliyatı geçirmiş 52 yaşında ki bir bayan bunu anlatabilir mi ? ne dersiniz hocam ? görüşlerinizi benimle paylaşırsanız size minnettar kalırım...

2 cevap
Cevaplar (2)

Sayın Merve Koç, Geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Doğrusu anlattığınız tablonun altında daha fazlasını aramadan takip etmek en mantıklı yol olacaktır. Akciğerde, mediastende elbette lenf düğümleri olabilir. Bunlara radyolog "reaktif" dediyse ve özellikle de biçim değişikliği ya da büyüme olmuyorsa "lenfoma olabilir mi" kuşkusu artık duyulmaz, metastaz da akla gelmez. Lenfoma olsa bile ameliyat söz konusu değildir. Bence hastanın takipte kalması en makul seçenektir. Saygılarımla Yavuz Dizdar

5 Haziran 2015 06:22
km
Soru Sahibi

cevabınız için çok teşekkür ederim...

8 Haziran 2015 12:45

Rica ederim, yeniden geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

15 Haziran 2015 12:29