çb
Soru Sahibi
28 Mart 2018 21:51

Dev miyom ameliyatı

İyi günler hocam 22 yaşındayım. Bende 12×77 cm lik miyom var. Miyom duvarları heterojen durumdadır. Büyüklüğünden dolayı idrar kesesine baskı yapmaktadır. Ameliyat durumunda rahmin alınma ihtimali ne kadardır. Ne tür bir ameliyat benim için en sağlıklısı olacaktır? Rahmin en az zararla kurtulmasında doktorun uzmanlık derecesi önemli midir ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. V. Yavuz Tokgöz
Kadın Hastalıkları ve Doğum

İyi günler , geçmiş olsun. Myom nedenli yapılacak ameliyatlarda özellikle büyük myomlarda rahimin alınması ihtimali gözönünde bulundurulmalı ve bilgi verilmelidir. Rahimin alınması ile ilgili bir ihtimal vermek mümkün değildir hele ki hastayı değerlendirmeden hiç mümkün değildir. Ameliyat şekli doktorun tecrübesi ile hastayı değerlendirmesi sonrası vereceği bir karardır. Tekrar geçmiş olsun iyi günler.

30 Mart 2018 11:19