HH
Soru Sahibi
12 Ağustos 2011 15:15

deniz hanım merhaba; diğer hastalarınızın sorularını ve verdiğiniz cevaplar

deniz hanım merhaba; diğer hastalarınızın sorularını ve verdiğiniz cevapları okudum. Benim sorum ise; Dildeki acı tat evet dilimde acı bir tat oluşur ve geçmiyor. Ayrıca kız arkadaşım ağız kokumun olduğunu söylüyor. Günlük bu diş eti, diş taşı daha doğrusu bu ağız içi rahatsızlıklarından kurtulmak için günlük neler önere bilirisiniz bana. Diş lerimi günlük mutlaka fırçalıyorum. Yatarken mutlaka 2-3 adet karanfil ağzımda çiğniyorum. Göstermiş olduğunuz ilgi için şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)

Dilimizin mukozası, kendi kendini çok çabuk yenileyen hücrelerden oluşur. Bu ölü hücrelerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bu temizlik işlemi, doğal olarak çiğneme sırasında gerçekleşir. Eğer çiğneme sırasında alınan besinler sert ve lifli değilse temizlik tam olarak gerçekleşemez. Çünkü sert ve lifli besinler, örneğin taze sebze ve meyveler dili temizleyen başlıca besinlerdir. Eğer bu besinler yeterli düzeyde alınmazsa dilin doğal yapısı bozulur. Diş fırçalarken özellikle yatmadan önce ki fırçalamada, ki en önemli olan da bu fırçalamadır dilinizi de mutlaka fırçalayın.Diş taşınız ve dişlerde çay kahve ve sigara gibi lekeler varsa bunların bir diş hekimi tarafından temizlenmesi gerekir.Bu leke ve diştaşları ağızda kronik bir iltihap yaptığı için siz dişlerinizi fırçalasanız karanfil de çiğneseniz ağız kokusu geçmez çünkü sebebi ortadan kaldırmamış olursunuz fırçalamnın faydasını göremezsiniz .Dişleri fırçalarken doğru fırçalamak da önemlidir.Dişleri , dişetiyle birleşim yeri olan bölgeden dişeti kenarını da kapsayacak şekilde dairesel hareketlerle fırçalamak gerekir.Geçmiş olsun

13 Ağustos 2011 11:17