aa
Soru Sahibi
15 Ağustos 2015 00:41

Damla Hastalıgı

Merhaba, 23 yaşındayım iki sene önce urik asit yüksek çıktı ve gut hastaligi teşhisi konuldu. Ara ara eklemlerde özellikle ayak bas parmağimda ağrı hissediyorum. Araştırma yaptım 40 lı yaşlardan sonra belirginlesen bir hastalik olduğu söyleniyor ayrıca ailemde de gut hastası yok, sizce gut teşhisi dogrumu ve bu hastalık ömür boyu yakami birakmayacak mi ? Teşekkürler..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Gerçekten primer gut hastalığı için biraz erken bir durum. Mamafih ''hastalık yok, hasta var'' diye de bir özdeyişimiz var. Ama tabii ayırıcı tanıda ürik asit üretiminin fazlalaştığı kan hastalıklarına veya ürik asit atılımının azaldığı böbrek fonksiyon bozukluğu veya bazı ilaç kullanımları ayırıcı tanı için mutlaka düşünülmelidir, eminim sizde bu tanıyı koyan meslektaşımız bunları düşünmüş ve araştırmıştır. Primer gut gerçekten ailesel bir metabolizma hastalığıdır doğal olarak ömür boyu sürer. Niye bunu bir felaket gibi düşünüyorsunuz anlayamadım. Muhtemelen devamlı olarak kullanacağınız alloprinol dediğimiz bir ilaçla *** *** **mg (1veya 2 tablet) gibi dozda gur atakları önlenebilecek tıpkı her gün sabah okula giderken işe giderken traş olmak zorunda olduğumuz gibi. Bazı diyet önerileri doktorlar söylememiş olsa bile konu-komşu tarafından gelmiş olabilir, en azından biz Ege'de bu önerilerin yararına inanmıyoruz ve hastalarımıza önermiyoruz. sadece bazı ilaç kullanımına dikkat ederiz bir de alkol tüketimini yasaklamasak bile kısıtlarız. Dolayısıyla yaşam konforunuz için de bir sorununuz olamaz. İyi günler

15 Ağustos 2015 14:35