JE
Soru Sahibi
19 Mart 2015 13:05

Cushing olduğumu düşünüyorum. Belirtilerin çoğunu taşıyorum...

Merhaba hocam ben 18 yaşında bir gencim. Bir sene içerisinde 10 son iki ayda 8 kilo daha alarak toplamda 18 kilo aldım. Yaptığım spor ve diyet hiç işe yaramıyor. Yaklaşık 2 senedir saçlarım yoğun bir şekilde dökülüyor. Adet düzensizliğim ve orta hatta hirşutizm var. Genel cerrahi uzmanına gidip tiroid testi yaptırdım değerlerim normal, kadın doğum uzmanına gittim hormon profilimin dengesiz olduğunu söyledi ve üç kutu diane35 verdi. Üç ay kullandım fakat hala saçlarım dökülüyor. 2 ay önce son çare endokrin doktoruna gittim ve kan testi sonucu şekerimin yüksek çıktığını bu yüzden 18 kilo aldığımı ve egzersizlerin bu yüzden işe yaramadığını söyledi. Glifor 1000 mg verdi ve diyetisyene yolladı. 2 aydır kullanıyorum ve diyeti uyguluyorum, her gün 1 saat egzersiz de yapıyorum fakat 1 gram dahi veremedim. Psikolojim alt üst olmuş durumda. Gliforu kullanmayı bıraktım. Internette dolaşırken cushing sendromuna rastladım. Belirtilerinin çoğunu görmekteyim. Yüzüm genişledi ve ödem topladı. Bel ve kalça bölgemde derin çatlaklar oluştu. Adet düzensizliğim ve saç dökülmesi hala devam ediyor. Çok fazla bitkin hissediyorum ve gün içinde başım dönüyor, halsizim. Hirşutizm hala var ve şekere hala düşkünlüğüm ilaç kullanmama rağmen geçmedi. Ve yüzümde hiç geçmeyen ergenlik sivilceleri var. Tüm bunlar son 2 ay içerisinde belirginleşti. Son günlerde de şiddetli baş ağrıları çekiyorum. Hipofizimde ya da adrenal bezlerde bir tümör olması olası mıdır?Sizce bende cushing sendromu olabilir mi? Merak ettiğim şey Cushing sendromunda illa ki kesin tümör mü vardır? Yanıtlarsanız çok mutlu olurum. TEŞEKKÜRLER

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Erol Bolu
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Önce telaşa gerek yok. Cushing Sendromunda önce iyi bir fizik muayene ardından ACTH kortizol aksıını değerlendirecek araştırmalar yapılır. Herzaman tümör olarak düşünmek doğru değildir. Önce tanı. Sebebe yönelik tedavi yapılmalıdır. ENDOKRİNOLOJİ ve METABOLİZMA HASTALIKLARI UZMANINIZA TEKRAR MÜRACAAT EDİN. YAKINMALARIIZI TANE TANE ANLATIN VE CUSHİNG SENDROMUNDAN ŞÜPHELENDİĞİNİZİ İMA EDİN. Sonuçlarınızı görelim. Geçmiş olsun

19 Mart 2015 13:27
JE
Soru Sahibi

Hocam kortizol yükleme testi yaptırdım. Sonuç <1,00 çıktı. Referans aralıkları; Akşam 2,5 /12,5 arası Sabah 5 /25 arası Ben gece 23de ilacı alıp sabah 8de kanımı verdim. Normal kan testimde Glukoz ve GFR( MDRD) değerlerim yüksek çıktı. Yalnız DHEA-SO4( Dehidroepiandrosteron) değerim 35 ve 430 arasında 295 çıktı. Nasıl değerlendirirsiniz hocam?

25 Mart 2015 17:27
Prof. Dr. Erol Bolu
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

1mg Dexametazon baskılama testinden bahsediyorsunuz herhalde. Değeriniz iyi. Bu test mutlaka iyi bir uyku gecesinde yapılmalı. Gerekir ise bir kez daha tekrarlatın. Klinik olarak yakınmalarınız ve laboratuvar bulguları ile değerlendirilmeli. Bir kısım kortizol yükseklikleri başka hastalıkları taklid edebilecekleri gibi yavaş seyirli de olabilir. Mutlaka bir ENDOKRİNOLOJİ ve METABOLİZMA HASTALIKLARI UZMANI ile görüşün. İliniz de değerli arkadaşlarımız var. Geçmiş olsun

26 Mart 2015 13:40