13 Şubat 2016 00:51

çocukta cinsel farkındalık

Senem Hanım merhaba, 2 yaş 8 aylık bir oğlum var. Kendisine sorulduğunda ya da durduk yere 'ben ağabeyim, büyüdüm.' diyor. Oyun tercihleri arabalar ve futbol. Örneğin şu içecegi zaman ' bana mavi bardakta verin, ben erkeğim.' diyor. Buraya kadar bir sıkıntı yok. Ancak bazı durumlarda ruj sürme taklidi yapıyor ve ruj sürüyorum diyor. Ona, ruju annesinin ve kızların sürmesi gerektiğini söylediğimde 'ben de kızım' diyor. Ya da elinde bir tabakla gelip 'ben anne oldum, sana çorba icireyim diyor.' Bunlar ileride cinsel yöneliminde tedirgin olunacak durumlar mı? Aile ilişkilerimizde bir sıkıntı yok. Bir baba olarak gerekli ve yeterli ilgilendigimi düşünüyorum. Bu arada eşimle aramızda yatıyor kendisi ve hala emiyor. Fikrinizi almak beni sevindirecektir. Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Senem Turan
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Çocuk cinsel kimlikle ilgili farkındalıklarını 5 yaşına doğru tamamlarlar şuanda bile kendisini erkek olarak (çoğunlukla) tanımlaması iyi bir şey öte yandan annenin faaliyetlerini ( çocuğunu besleme ,ruj sürme, takı takma, topuklu ayakkabı giyme vb) taklit etme davranışları görünebilir. Bu onun dünyayı tanıma merakı ile ilgili davranışlarıdır. Cinsel kimlikle ilgili telaş edeceğimiz bir durum söz konusu değil şuan için. Aranızda yatmanıza gelince kendi yatağında ona eşlik etmeniz daha doğru davranış olur. Emzirmeyi de yavaş yavaş kesmeniz uygun olacaktır.

19 Şubat 2016 11:01
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim Senem Hanım. İyi çalışmalar.

19 Şubat 2016 11:12
Uzm. Dr. Senem Turan
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

rica ederim iyi günler

19 Şubat 2016 13:17