ty
Soru Sahibi
11 Aralık 2017 21:24

cocuklarda gelisme

Merhaba hocam oğlum 6 yaşında bildim bileli iştahı yok hep zorla yedirdim spraktin verme acabaye başladım oğlum ilk şefa akşamın7 de uyudu herhangi bir zararı varmı

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Seçil Gassaloğlu
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba. İştahsızlık sorunu için iştah açıcı ilaç kullanmak yerine iştahsızlığın nedenleri araştırılmalı ve tedavi edilmelidir. Örneğin kansızlık varsa tedavi edilmesi iştahı olumlu etkileyecektir. Bu nedenle önce bir çocuk doktorunun iştahsız çocuğu değerlendirip nedenini araştırması uygundur. İştahsızlık sorunu olan çocukların bir bölümünde bedensel bir problem yoktur, inatlaşma sorunu nedeni ile yemek yemezler. Bazen de aileler çocuğun az yediğini düşünebilir ancak çocuğun yediği miktar kendi vücudu için normal olabilir. Kullandığınız ilacın hem iştah açıcı hem de uyku veren yan etkileri vardır. Kullanımın ertesi günü uyku yan etkisi düzelecektir.

18 Aralık 2017 16:50