gn
Soru Sahibi
24 Eylül 2016 12:46

cmv sizensefali optik disk hipoplazi

2. KRANYAL İNCELEMESİ : 4.5 AYLIK OLDU Sag frontal lobda üst lateral ventrıkul duzeyınde ‘closed –lip’ şizensefali ile uyumlu olarak sağ lateral ventrıkul korposunda gri cevher uzanımı ve lateral ventrikülde centık izlenmektedir. Septum pellisidum yoktur. Beyin parankım alanlarında diffüzyon kısıtlanması saptanmamıştır. Korpus kallozum formedir.Bazal ganglionlar ve talamuslar normaldir. Lateral ventrıkuller ve 3.ventrıkul hafif geniştir. Serebellum ve beyin sapı normaldir. Sonuç: Sag frontal lobda ‘’closed –lip’’sizensefali. Septum pellisidum agenezisi. Suan 17 aylik fizik tedavi aliyor yeni olarak ozel egitime basladik dede baba mama gibi kelimelr soyluyor iletisimi iyi optik disk hipoplazisi mevcut gozlerde titreme ve kayma vat.ellerinden tututugumda yuruyor denge sorunu yasiyoruz korkuyor .op dedigimde opuyor byby dedigim gidecegimi anliyor elini salliyor suan yurumesi gecikti ama 2 yasa kadar yurur diye dusunuyorum doktorlar tarafindan takibi devam ediyor suan nobetimiz yok dogdugundan beri iyi seyle duymadik ama cocugum beni yarinlara umutlu baktiriyor

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

İyi günler. Şizensefali beynin gelişimsel bozukluğu olup, giderek ilerleyen bir hastalık değildir. Ancak gelişim ile ilişkili olduğndan bir takım sorunlarla karşılaşılması beklenir. Ancak sizler aile olarak elinizden geleni yapıyorsunuz ve olumlu gelişmelerin olduğunu da gözlüyorsunuz, bu nedenle kutluyorum. Fizik tedavi ve özel eğitimden de çok yarar görecektir. Güzel şeyler olacak, elinize sağlık. Sağlıcakla kalın

24 Eylül 2016 13:02