ty
Soru Sahibi
20 Haziran 2017 01:53

Çelişki ve Zor Durum

Sayın hocam merhaba. 180 cm boyunda 100 kilo ağırlığında 38 yaşında yetişkin bir erkeğim. Kan gurubum 0 Rh Pozitif. Penisilin alerjim var doğuştan. Diyabet ve toplardamar dolaşım bozukluğu gibi hastalıklara sahibim. Rutin check up işlemleri sırasında tüm batın usg işlemi sırasında karaciğerde saptanan iki adet hipoekoik nodüler lezyonun ileri ve ayırıcı tanısı için genel cerrahi, dinamik emar işlemi talep etti radyoloji servisinden. İlaçlı emar işlemi çekilecek ve damardan verilecek ilacın adı Dotarem. Bu ilaç ile ilgili internet ortamında oldukça spekülatif iddialar var. Benim gibi diyabetik, penisilin alerjisine sahip ve bacaklarda grade-4 venöz yetmezliği olan bir hastada, söz konusu bu ilacın yanetki veya sistemik alerji yapması muhtemel midir ? Görüntüleme işleminin yapılacağı yere tek başıma mı gideyim yoksa yanıma bir yakınımı mı alayım sizce ? Bir de işlem sırasında bulantı, kusma gibi bir yanetki olur mu size göre ? Değerli vaktinizi ayırıp cevap verirseniz memnun olurum. Saygılar.

1 cevap
Cevaplar (1)

Bir şey olmaz. Yalnız gidebilirsiniz. Yan etki olasılığı çok düşüktür.

20 Haziran 2017 10:49