an
Soru Sahibi
9 Haziran 2014 14:29

bronşit

iyi günler. 7 aylık kızımı dilinde yara olduğu için doktora götürdüğümde doktor sırtını da dinledi ve bronşit olduğunu söyledi. macrol ve ventolin verdi. kızım özafagus atrezisi ameliyatı geçirmişti bu sebeple her zaman öksürük ve hırıltısı zaten var. 2 ay önce bronşit geçirmişti tedavi oldu.şu anki öksürüğü günlük öksürük tarzında. ben hasta olduğundan hiç şüphelenmemiştim.ateşi de yok. bronşit hafif öksürüklede olur mu? tekrar bu ilaçları kullanmalı mıyım? sık sık hava alması sakıncalı olur mu? bronşit sürekli tekrarlar mı? ilginiz için teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ayşe Zengin Turan
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

İyi Günler Nurcan Hanım. Özofagus atrezisi operasyonu sonrası tekrarlayan solunum yolu problemleri görülebilir. Kızınızın şu andaki şikayetleri akut değilse, günlük işlerini (beslenme, uyku, oyun vs) etkilemiyorsa, ateşi yok, keyfi yerinde ise tekrar muayene olmasını öneririm, mümkünse sürekli takip eden doktorunuz tarafından değerlendirilsin. Bazen boğazdaki veya burundaki sekreyonlar dinleme bulgularını etkileyebilir. Muayene öncesi serum fizyolojik damlalar ve aspiratör ile güzel bir burun temizliği yapın.

9 Haziran 2014 15:00