YS
Soru Sahibi
14 Ağustos 2015 13:35

bronsial astım

iyi günler!hocam.ben 36 yasında bir bayanım.benim 2 seneden fazladır geniz akıntısı,balgam çıkarma,bogazda takılma hissi,damak ve burun kasıntısı,gogus kemiğinde agrı,baskı hissi,gece uyurkende aniden tıkanma hissiyle uyanma sikayetlerinden dolayı gogus hastalıklarına gittim.ara ara bazı ilaçlar veriliyor,kullanınca geçiyordu.bırakınca yine sikayetlerim başlıyordu.daha once alerji testi yapıldı sonuç negatif cıkmıstı.daha sonrada çölyak olduğum cıktı.diyete başlayalı 5 yıl oldu.doktorum tekrar alerji testi yapılması gerektiğini söyledi.Prick testi sonucu toz,kufe,kedi tuyu,yun,inek sutu,yumurta sarısı ve beyazı,kuruyemise alerjim cıktı.bunun sonucu ripofin,singulair,avamys sprey,foster verildi.ilacları kullanmaya başlayınca sikeyetlerim rahatladı.fakat bir aydır geniz akıntım,agızıma balgam gelmesi, arasıra gogus ağrısı ve sıkışma hissi oluyor.doktorum yumurtayı en fazla haftada bir tüketebileceğimi söyledi.ama inek sutu ve kuruyemiş hakkında birsey söylemedi.buyuzden kafam cok karışık tüketip tüketmemek konusunda.ozellikle yumurta yediğimde boğazımda bir yanma ve sisme hissi oluyor sanki tıkanıp nefes alamıyormuşum gibi hissediyorum.acaba böyle sikayet yaratır mı?hocam.bir de benim gordugum tedavi astım mı?acıkcası doktorum birsey söylemedi.bana yardımcı olabilirseniz cok sevinirim.degerli vaktinizi ayırdığınız için simdiden cok teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Cengiz Kırmaz
Dahiliye - İç Hastalıkları , İmmunoloji ve Alerji Hastalıkları

Sayın Hasta, öncelikle geçmiş olsun... Eğer testleriniz doğru ise tedavisi bu değil. Ayrıca gıda alerjisinde o gıdayı ara ara almak değil, 6 ay boyunca hiç almamanız gereklidir. Durumunuz karışmış; alerji ve immünoloji uzmanı ile görüşünüz lütfen...

14 Ağustos 2015 13:39