BB
Soru Sahibi
2 Eylül 2014 21:31

BOY UZAMASI

OGLUM 16 YAŞ 7 AYLIK BOY UZAMASI SON 3 YILDIR ÇOK ÇOK YAVAŞLADI BOY UZAMASI ERKEK ÇOCUKTA KAÇ YAŞINA KADAR DEVAM EDER BESLENME UYKU VE EGZERSİZ İLE BOYU UZAYABİLİR Mİ? BÜYÜME GELİŞME GERİLİĞİ YOK ANCAK UZAMAK İSTİYOR BEN 165 BOYUNDAYIM BABASI 172 TEŞEKKÜRLER

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Ayşın Uçkun Kitapçı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Bengü Hanım, Söylediğiniz çevresel faktörler büyüme için kuşkusuz çok önemlidir. Ancak her insanın kaç yaşına kadar uzayacağı kendine özeldir. Yani bunu sizin çocuğunuz için cevaplıyacak verilere sahip değiliim. Şu andaki boyunu da bilmiyorum. Sizlerin boylarına göre genetik potansiyeli 175 cm civarında beklenebilir. Spor yapması, iyi beslenmesi, özellikle çok süt/süt ürünü tüketmesi, düzenli uyuması bu potansiyeli artırabilir. İyi günler dilerim. Doç. Dr. Ayşın UÇKUN-KİTAPÇI

22 Eylül 2014 21:10