İH
Soru Sahibi
5 Ekim 2013 02:33

böbreklerde büyüme

merhaba hocam anne karnında 5. aydan itibaren böbreklerde büyüme oldu akden. üni doğum yaptı sıvı azalmasından 36. haftada 2.5 kg erkek çocuk şuan 21 günlük. en son ultrason sonuçları her 2 böbrek normal anatomik lokalizasyonlu sağ böbrek renal şekilyapı normal parankim ekojenitesi doğal görünümdedir süzme boşuklarında grade 1-2 dilatasyon. sol böbrek renal şekil yapı normal parankim ekojenitesi doğal görünümdedir.süzme boşluklarında grade 3 dilatasyon izlenmiştir Renal pelvis AP çapı sağda 4mm solda 18 mm ölçülmüştür sağ böbrek boyutları 48*20*14 parankim kalınlığı 5mm sol böbrek boyutları 54*28*16mm parankim kalınlığı 3mm Antalyada prof dr sema akmana gittik koruyucu antibiyotk başlandı ve VCUG istedi akd. üni yapamadılar sıvıyı basamadılar geriye çıktı Şuan SDÜ Tıp da 2 defa değişik sontalarla denendi yine yapılamadı geriye verdi sontanın tam oturmadığını küçük olduğunu biraz büyümesini söylediler ama haftaya mac3 yapalım dediler sizce uygun mu tam kan crp idrar ve idrar kültürü yapıldı idrarda bşey çıkmadı crp 2.6 kanda kreatinin 0.70 den0.60 düştü üre 14.4 bun 6.7 ne yapmamızı önerirsiniz bilgileriniz bizim için çok önemli Şimdiden Allah razı olsun

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Ali Delibaş
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Değerli Hüseyin bey, Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bebeğiniz şu an 21 günlükmüş. Bence MAG3 sintigrafisi için acele etmeyin. 1 ayın altında çekilen sintigrafi sonuçlarında yalancı pozitiflikler olabiliyor. Koruyucu antibiyotiğinizi kullanmaya devam edin. Prof.Dr. Sema AKMAN hocam konusunda gayet iyidir. Kendisini tanırım. Sema hocamın takibini bırakmayın. Sizin bebeğiniz için en uygun izlemi yapacağına inanıyorum. VSUG çekilemediyse 1 ay sonra bir USG çektirip kontrole gitmenizi öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

6 Ekim 2013 23:29
İH
Soru Sahibi

Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim

7 Ekim 2013 01:15
Prof. Dr. Ali Delibaş
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Geçmiş olsun.

8 Ekim 2013 21:00