BG
Soru Sahibi
21 Ekim 2013 13:14

Böbrek Yetmezliği_ Diyaliz

Hocam merhaba, Benim babam şeker ve tansiyon hastası. Kısa bir süre önce üre yüksekliğinden hastanede yattı ve böbrekleri için sıvı tedavisi uygulayıp çıkışını yaptılar. Şimdi yine 10 gün önce son testlerini yaptığında Üre si 233 kreatin ise 7 lere çıktığını görünce doktorla hastaneye yeniden yatış yaptırdılar ve diyalize girdi. 2 günde bir giriyordu. En son cuma günü girdi ve bugün yeniden kan testleri yapıldı. ( bu arada idrar da toplanarak test yapıldı) üre 105 lere kreatin ise 5 lere düşmüş ama idrarda beklediklerini bulamamışlar o nedenle tekrar şu anda haftada 3 gün olarak girilecek demiş. Bundan sonra babam hep diyalize bağımlı mı kalacak yoksa yapılacak bir şeyler var mıdır? Nelere dikkat etmeliyiz? Sonrasında ilaç tedavisi ile devam olasılığı olur mu? Şimdiden vereceğinizi bilgiler için çok teşekkürler,

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Sayın Sönmez, Babanızın şeker hastalığının süresi, diğer komplikasyonlar ( göz tutulumu, lazer tedavisi, nöropati vs.) , kaç yıldır böbrek yetmezliğinin bilindiği, ultrasonda böbrek boyutları gibi önemli ayrıntıları vermemiş olsanız da, mevcut bilgilerle sorularınıza yanıt vermeye çalışayım. Kronik böbrek hastalığı 5 evreye ayrılır ve böbrek fonksiyonları %15'in altına düşünce bu döneme " evre 5 kronik böbrek hastalığı" denir. Bu dönem artık hastanın diyaliz ya da böbrek nakli yapılmadan hayatını sürdüremeyeceği evreyi yansıtır. Sanıyorum, babanızın kalıcı olarak bu evrede olduğuna ve ancak diyaliz ile hayatını sürdürebileceğine karar verilmiş olsa gerek ki, düzenli diyaliz yapılmaya başlanmış. Genel olarak, hemodiyaliz haftada 3 gün, herbiri 4 saat olan seanslar halinde yapılır. Bundan sonra babanızın diyalize bağımlı olarak hayatını sürdürmesi büyük olasılıktır. Ancak, bana sunduğunuz bilgiler çok yetersiz olduğu için, bu konuda bir fikir yürütemiyorum. Eğer hayatını diyaliz ile sürdürecek ise, hem onu , hem de sizi yeni bir yaşam tarzı bekliyor. Buna "diyalizle yaşamayı öğrenmek" diyebiliriz. Size, diyaliz ekibi neler yapıp, neler yapamayacağınızla ilgili bilgiyi verecektir. Eğer tüm ayrıntıları belirten bir mesaj gönderirseniz, size ayrıntılı bilgi verebilirim. İyi günler dileklerimle.

22 Ekim 2013 15:19