KM
Soru Sahibi
22 Ocak 2014 08:07

böbrek kisti reflü

hocam iyi günler , ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim. Şu an 3,5 aylık bebeğimiz var ve anne karnında 5 aylık iken böbrek genişlemesi olduğu usg ile tespit edilmişti. bebek doğduktan sonra üniversite hastanesine götürdük (3 aylık iken) ilk olarak kan ve idrar tahlili yapıldı tahlilller temiz çıktı. sonra usg ile sol böbreğin her şeyi normal fakat sağ böbrekte en büyüğü 3,5 cm boyutunda kist olduğu söylendi( multikistik böbrek) , sonra voiding yapıldı raporda şöyle söylendi : gaz nedeniyle değerlendirme suboptimaldir.solda toplayıcı sistemde superpozisyonlar nedeniyle net değerlendirilememekle birlikte grade 2 VUR izlendi.bir gün sonra yapılan kontrol görüntülemede (2 gün arayla toplam 2 kez voiding yapıldı) aynı görünüm izlenmemiştir denildi . hastanede statik böbrek sintigrafisi çekildi ; sol böbrek dağılım ve tutulumu normal absolute uptake : sol % 13,13 ve sonuç kısmında aktivite tutulumu izlenmeyen sağ böbrek denildi.doktor ameliyet edeceğiz dedi antibiyotik yazdı şu an kullanıyoruz. Hocam görev yapmayan böbrek çıkarılması gerekiyormu yoksa başka görevleride var mı ? sizden rapor hakkında bir değerlendirme rica ediyorum saygılar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Delibaş
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Bazı durumlarda böbrek ameliyat ile alınabilir. Özellikle kan basıncı yüksekliği yapıyorsa ve idrar yolu enfeksiyonu kaynağıysa nefrektomi yapılabilir. Hastaya bir zarar vermiyorsa alınmayabilir. Hastayı muayene etmeden ve tetkik sonuçlarını aynı anda değerlendirmeden karar vermek doğru olmaz. Durumunuzu takip eden doktorunuzla görüşürseniz en doğru kararı vereceğinize inanıyorum. Geçmiş olsun.

22 Ocak 2014 21:43