kk
Soru Sahibi
2 Şubat 2014 12:21

böbrek genişlemesi

iyigünler hocam. benim suan 3 aylık oglum var gebeikte farkedilen böbrek genişlemesi var. gün gectikcede yavas yavas buyuyor 12 ml iken 15 ml oldu şuan. doktorumuz sıntografi ve boyalı ultrason denen seyleri istemedi. sadece bactrim denen ilacı günlük yarım ölcek kullanın dedi ameliyatlık bişey yok dedi suan ama içim hiç rahat degil anladıgm kadarıyla bazı testlerin yapılması gerek ama yapmıyor cocuk küçük diye. eşimde kafamızı karıştırmayalım diyor bır dr inanıp güvenelim diyor yaptımız şey dogru mu birde böbrek genişlemesi tehlıkelı bir şey mi ameiyatı zor mu.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Faruk Öktem
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

İzlemi yapan çocuk nefroloji uzmanı veya çocuk üroloji uzmanı ise, veya bu konuda deneyimi olan bir hekim ise , doktorunuzun önerilerine uymanız uygun olur. AP pelvis çapı 20 mm aşmayan ve böbrek parenkim kalınlıkları normal olan çoğu hastada cerrahi olma olasılığı çok düşüktür.

22 Şubat 2014 08:43