BS
Soru Sahibi
9 Şubat 2017 18:27

Böbrek Büyümesi

Merhaba oğlum 7 aylık. kusma ve iştahsızlık için tıp merkezine gittik. Tıp merkezi kan ve idrar tahlilini yaptı. Lökasit : 1-2, _Amorf Kristali Bol, _pH : 7.0 çıktı. .GRANÜLOSİT : 32.0, .LENFOSİT : 62.1 , .Lenfosit : 5.2 çıktı. AST : 52, Demir : 41 çıktı. Bunların üzerine doktor taş dan şüphelendi. Tüm BATIN Ultrason istedi. Raporda ; Safra kesesi kontrakte görünümdedir. (Postprandial inceleme?) Solda belirgin her iki pelvikaliksiyel sistemde minimal belirgenleşme izlenmiş olup, reval pelvis AP çap sağda 5mm, solda 8,5 mm ölçülmüştür. Meshane lümen içerisinde ince hareketli ekojeniteler izlenmiştir. (enfektif? hemorajik) Bu rapor üzerine ilaçlı tomografi istedi. Çocuğumun durumu nedir. Yani bunların türkçe karşılığı nedir. Ne yapmalıyım, Böbreklerdeki bu büyüme durumu devam edermi, ne olur, olması gereken büyüklüğe ulaşırmı? Lütfen bu konu ile ilgili bilgi verirmisiniz. Çok kötü durumdayım. :(

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. F. Lale Sever
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Selçuk Bey, Hangi şehirde oturduğunuzu yazmamışsınız. Bu nedenle size şu hastaneye gidin diyemeyeceğim. Ancak İstanbul'da iseniz İstanbul Tıp fakültesi veya cerrahpaşa Tıp fakültesi Çocuk Hastalıkları bölümünden randevu alıp oğlunuzu muayene ettirin. Buralardan onay almadan ilaçlı tomografi çektirmeyin. Yazdığınız tahliller önemli bir hastalık düşündürmüyor.

9 Şubat 2017 23:01