26 Şubat 2015 08:24

biyofilm bakteriler

merhaba hocam,bende kronik farenjit ve kronik prostatit hastalığı var.oral yoldan aldığım antibiyotikler bu hastalıklardan dolayı oluşan semptomları hafifletmesine rağmen hastalıklarım sürekli nüks ediyor.son zamanlarda yaptığım araştırmalara göre vücudun bazı bölgelerinde (diş,boğaz,prostat gibi) biyofilm bakteriler oluşup enfeksiyonların iyileşmesine engel oluyorlarmış.bununla ilgili araştırma konusu olmuş çalışmalar mevcut. tahlillerde bir bakteri bulunamamasının sebebini bu biyofilm oluşturan bakteriler olduğunu öğrendim.(prostat iltihabı hastalarının %90 nı nonbakteriyel kabul ediliyor,ayrıca kronik farenjit hastalığına sahip olanların boğaz kültürlerinde de herhangi bir bakteri saptanamıyor.) hocam,bu biyofilm bakteriler için kesin etkili bir tedavi mevcut mudur?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Engin Seber
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

S Güngör Bu sitede bilimsel tartışmaların yerinin olmadığı bilinmelidir.Anladığım kadarı ile siz meraklı bir kişisiniz, zamanım fazla olmamasına rağmen sizi aydınlatmak istedim. Biyofilm oluşturmak bakterilerin özelliklerindendir.Bakteriler tutunamadığı( adezyon) bölümlerde (su yüzeyi vb.)biyofim oluşturarak yaşamlarına devam etmek isterler.Enfeksiyonların oluşmasında bakteriler etken ise orada bilinen mikrobiyolojik tanı yöntemleri ile bakteriler TANINIR.Kültür yöntemlei ile araştırılan bölümde bakteri tesbit edilmemişse orada bakteri yoktur yada tanı yöntemi gerektiği gibi uygulanmamıştır yada bakteriyel kültür yöntemleri ile bulunamayan virus gibi diğer mikroorganizmalar nedeni ile hastalık oluşmuştur(Nonbakteriyel).Bazı kronik bakteriyel hastalıklarda antibiyotiklerle bakteriler yok edilmiş olsa da dokuda meydana gelen bozukluk nedeni ile hastalık belirtileri devam eder, iyileşme uzayabilir.Biyofilm yapan bakteriler de uygun antibiyotiklerle yok edilebilir.Dr.Engin SEBER

3 Mart 2015 11:56