gm
Soru Sahibi
19 Nisan 2014 11:24

bitik ve inmemiş testis.

7 aylık oğlum az idrar yaptığı için çocuk hastalıkları uzmanına ve çocuk cerrahisi uzmanına kontrole götürdüm.idrar ve kan tahlilleri temiz çıktı.Çocuk cerrahisi 10 aylık olunca hem sünneti hemde testis inmemesini aynı anda yapalım diyor.benim sorum 1 yaşını dolduruncaya kadar beklesek sıkıntı olurmu? Bitik (sünnet derisi darlığı) durumundan dolayı ve testis inmemesi yönünden yumurtalıklarında sıkıntı yaşarmıyız.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Fatih Çanaklı
Üroloji , Çocuk Ürolojisi

İnmemiş testis cerrahisi için önerilen yaş aralığı 6 ile 12 ay arası dönemdir. Anestezi altında yapılacak ameliyata sünnet işlemi eklenebilir. Kasıkta kalan testiste geri dönüşümsüz hasar oluşmaması için ameliyatın mümkünse bir yaş sonrasına kalmaması öneriliyor. Doktorunuzun önerisi bu anlamda makul. Okulların kapanmasını beklemeyin.

21 Nisan 2014 19:37