YF
Soru Sahibi
14 Mart 2018 01:36

Bıngıldak kapanması

Hocam merhabalar bebeğimin 35 günlükken bıngıldağının kapandığını öğrendik çocuk doktorumuz ve sağlık ocağı tarafından kafa takibimiz yapılıyor 37,5 cm di kafa çapı ,şuan 6 aylık ve 42,5 kafamız büyüyo sizce nörolojik muayne yaptırmamız şartmıdır

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Adnan Ayvaz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Bir bebeğin üç aydan önce bıngıldağının kapanması beyin gelişimini, büyümesini engelleyebilir. Kraniosinositoz dediğimiz bir duruma yol açabilir. Nörolojik bozukluk birden başlamayabilir. Ancak zamanla birlikte bulgu vermeye başlar. Bu riskleri ortadan kaldırmak için bir çocuk nörolojisi ve beyin cerrahisi muayenesi gerekir. Beyin MR çekilebilir. Geç kalmamanızı tavsiye ederim.

15 Mart 2018 08:56