.U
Soru Sahibi
26 Aralık 2014 07:50

Bilgii

merhaba hocam . Hocam benim reflüm var reflü pankreasa zarar verir mi diye merak ediyorum ve önlem almak istiyorum reflü midede fazla asit yaratıyo pankreasta bazik bi organ oldugu için mide asidinin pankreasa karısması ile zarar veriyomudur hocam veriyosa nasıl önlem alabilirim . Pankreas hastalıklarımdan cok korkuyorum oyuzden endişeliyim . Hocam bide son 1 aydır katı ama yumuşak dışkılıma yapıyorum bu dışkılamanın yaglı veya yagsız olmadıgını bilmiyorum onun dışında mide bulantım agrım vs yyok psnkreatit olma şansım var mı ?

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Kadir Aksöz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Reflü ile pankreas arasında bir ilişki yok. Endişelenmeyin. Endişelendiğiniz sürece de İBS olma şansınız yüksek.

26 Aralık 2014 08:29
.U
Soru Sahibi

Cok teşekkürler hocam rahatlattınız . Hocam bide bende 6 ayda bir yılda bir gibi değişen uzun sürelerde kasıklarda cok şiddetli ağrılar oluyo hastanede iğne vurulunca rahatlıyorum kolonoskobi ile endoskobi yaptırdım hersey temiz birtek reflüm çıktı . Reflünün böyle bişey yapıcagını sanmıyorum . Tüm batındada safra kesesi , pankreas vs normal çıktı . Bu agrıların sebebi nedir sizce ürolojiyle ilgli olabilir mi ?

26 Aralık 2014 09:32
Prof. Dr. Kadir Aksöz
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

evet

26 Aralık 2014 13:03