EY
Soru Sahibi
5 Mart 2015 21:07

bilateral vezikoüreteral reflü

Merhaba hocam iyi akşamlar benim 3 aylık erkek çocuğumda sağ tarafta 5 derece sol tarafta da 2 derece bilateral vezikoüreteral reflü bulunmaktadır.çocuk nefrolojisi doktoru kontrolü altında olup çekilen böbrek sintigrafisinde sağ böbreğin %26 sı sol böbreğin %74 ü çalışıyor olarak belirtildi.Şu anda ağızdan antibiyotik alıyor.hocam internette yaptığımız araştırmada böbreğin çalışma oranı %15 e düştüğünde böbreğin alınacağı yazıyor doğruluk payı varmıdır ayrıca hocam çocuğumun sağ ve sol böbreğinin yukarıda belirtilen çalışma oranları yükselirmi,şu anda antibiyotik alıyor ama yinede böbreklerin hasar durumunun daha da artmasından çok korkuyoruz.İdrar yolu enfeksiyonu geçirmemesi için 1 ay önce sünnet de olmuştu.bu konularda bizi aydınlatırsanız çok memnun oluruz şimdiden çok tşk ederiz ALLAH razı olsun hocam.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Delibaş
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Belirtiğiniz duruma göre böbreğin alınmasına gerek yok. Nefroloji izlemine devam etmenizi öneririm.

26 Mart 2015 23:11