İÇ
Soru Sahibi
23 Mart 2015 19:40

bilateral makula distrofi hastalığı

Merhaba Hocam Benim abim bilateral makula distsrofi hastası.Bu hastalık ilk olarak 15 yaşında iken teşhis edildi. Şuan kendisi 26 yaşında. 2009 yılında doktora gitti ve doktor teşhis olarak H.35.3 makula ve arka kutbun dejenerasyonu %50 kayıp olduğunu söyledi. Ayrıca gözünün arka kısmında mavi noktacıklarının olduğunu söyledi. VİTALÜX adında bir ilaç verdi. Kalın merceği olan bir gözlük verdi. Abim bu ilacı 2 seneye kadar kullanıyordu ancak artık üretilmediği için kullanamıyor. Kitap okurken kısa süre içinde gözünde ağrı hissediyor. Parlak ışığa karşı gözünde hassasiyet var. Yanma kızarıklık ve katarak var sanki puslu bir camın arkasından bakıyormuşum gibi görüyorum diyor. Günlük ihtiyaçlarını yapabiliyor. Geçen sene muayene olmasında da bilateral makulopati 62 teşhisi konuldu. Görme kaybı %50 den %60 a çıktı. Hocam bu hastalık ilerleyerek tam körlük yapar mı yada ne gibi bir tedavi yöntemi uygulanabilir. Bize bu hastalığın tedavisi olmadığı söylenmişti. Abimin birde küçük oğlu var genetik olarak ona geçme ihtimali olabilir mi acaba. şimdiden çok teşekkür ederim.Saygılarımla.

1 cevap
Cevaplar (1)

Çilem hanim öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, gecikme için de Özür diliyorum.Hasta çokluğundan cevapveremedim. Abinizin 26 yaşında makula dejenerasyonu tanısı almış olmasi herediter yani irsi makula hastalıklarını akla getiriyor. ı Bunu anlamanin tek yolu tetkiklerin incelenmesi ile olur. Yani OCT, FFA, otoflorosan görüntüleme, fundus fotoğraflarının değerlendirilmesi gerekir.Bunlari görmeden ne söylense doğru olmaz. Anladigim Ankaradan yazıyorsunuz eğer Hacettepe'ye goturulebilirse size daha net cevaplar verilir. Tetkikler bir siteye upload edilebilirse oradan inceleyip bilgi vermeye çalışırım. Geçmiş olsun dileklerimle...

25 Mart 2015 20:49