gi
Soru Sahibi
25 Temmuz 2017 08:47

BİKÜSPİT AORT STENEZU

Merhabalar hocam... Benim 4 yaşındaki ogluma 'Biküspid aort stenezu' teşhisi konuldu.. biz bu konuda pek bi bilgi sahibi degiliz, raporunda ise söyle yazmakta, ( biküspid yapıda, açılışı kısıtlı , kapak üzerinde maks. 55mmhg ortalama 25mmhg gradiyent alındı, belirgin yetersizlik saptanmadı Anülüs : 14 mm SVS: 16mm STJ: 13 mm çıkan aorta :15,5 suprasternal cenlikten yapılan çalışmada maks. 40 ortalama 18 mmhg gradiyend saptandı...) bu degerler ne anlama geliyor hocam ayrıca allah korusun herhangi bi olumsuzlukta ilk ne yapmalıyız bizi bu konular ile ilgili bilgilendirirseniz çook mutlu olacagız, şimdiden teşekkür ederiz hocam, Saygılarımla hosçakalın...

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Nuh Yılmaz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Kardiyolojisi

İyi günler, oğlunuzdaki değerler orta derecede aort kapak darlığına işaret ediyor. Bu durumda öncelikle ağır egzersizlerden kaçınması ve kanatıcı işlemler öncesinde antibiyotik (infektif endokardit profilaksi) verilmesine dikkat edilmesi gereklidir. Önemli olan nokta cocuğunuzun semptomatik olup olmadığı. Yani bayılma, başdönmesi, göğüs ağrısı, çabuk yorulma gibi işaretler varsa (bu durumda semptomatiktir) darlığın giderilmesi gereklidir. Ancak bu işaretler yoksa, ayrıca kalbin sol karıncığında genişleme, duvar kalınlığında belirgin artma gibi kalp zorlanması gösteren bulgular da bulunmuyorsa aralıklı olarak eko ile takibi yeterlidir. Sağlıklı günler

25 Temmuz 2017 13:58