th
Soru Sahibi
7 Nisan 2015 21:10

bel düzleşmesi ve tedavisi

Değerli hocam, Benim 2011 yılı 3. Ayından itibaren başlayan ve bir türlü çözüm bulamadıģım bel ve sırt aģrılarım var. Bu ağrılar nedeni ile yine 2011 yılı 7. Ayından buyana ćalışamamktayım. Bu ağrılar yaklasık olarak 4 saatlik bir araç kullanmam sonrasında başladı ve henüz geçmedi. En büyük problemim kesinlikle oturamamam ve sırt üstü yatamamam. Özellikle 2-3 dakikalık bir oturmadan sonra bel ve sırtta haftalarca gećmeyen çok şiddetli ağrılar oluyor hatta bazen sol ayak baldırında ve topuk üstünde ayak bileği arka kısmında pense ile tutuluyormuş gibi bir his ile sağ ayak tabanında aģrı ve uğuşma oluyor. Bunu la ilgili farklı hekim ve hastanelerde muayene olmama ve mr ile röntgen çektirmeme raģmen elle tutulur bir teşhis koyamadılar. En son çektirdiğim mr ve röntgen sonuçlarına göre çok ciddi bir bel düzleşmesi teşhisi konuldu. Ftr ve egzersiz tedavisi aldım ancak kısa bir süre iyileşme oldu ancak ezki şikayetlerim yine başladı. Zırt ve bel mr sonuçlarını yorumlamanızı ve bana bir çözüm ve tedavi yolu göstermenizi rica ediyorum. Lomber mr, Lomber lordoz düzleşmiş Tüm lomber intervertebral disklerde dejenerasyona sekonder minimal sinyal kaybı ve yükseklik kaybı izlenmektedir. l1 ve l4 de küçük schmorl nodülleri izlenmekte l4-l5 deintervertebral diski diffüz bulhing göstermektedir. Bulging diskanterior epidural yağlı alanı o litere etmekte ve tekal keseye anteriordan hafif bası oluşturmaktadır. Nöral foramenler normaldir. Torakal Mr, t8 vertebra morpusunda milimetrik hemanjiom izlenmißtir T2-t3düzeyinde milimetrik santral HNP izlenmiştir. Servikal Mr, Servikal lordoz düzleşmiştir. Saygılarımla

1 cevap
Cevaplar (1)
Yrd. Doç. Dr. Ahmet Tevfik Serdar Saraç
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Hakan Bey, bir hastayı görmeden, internet üzerinden bir tanı koymak ve tedavi önermek hem sağlıklı değildir, hem ve benim uygun gördüğüm bir usul değildir. Fakat anlattıklarınız, doğrudan benim ilgi alanıma giriyor ve anlattıklarınızla aşağı-yukarı bir tanı koyabilecek durumdayım. Sizde 3 ayrı problem birden var ve hepsi de tamamen tedavi edilebilir durumlardır. Eğer İstanbul'da tedavi için 3 hafta kalabilecek imkanınız olursa, muayene randevusu için arayabilirsiniz. Veya öncelikle kesin tanı ve tedavi planı oluşturmak için günü birlik gelebilirsiniz.

15 Nisan 2015 16:23