OA
Soru Sahibi
18 Nisan 2016 23:58

Bel açıklığı

İyi günler hocam 43 gün önce doğum yaptım kızımın belinde tam poposunun üstünde avuç içi kadar uzun ince kıllar var avuç doktorlar bel açıklığı olabilir dediler emar çekilmesi gerekmiş fakat çok küçük olduğu için emar çekmiyorlar ben çok korkuyorum hocam hamileliğin beşinci ayında yaptırdığım ayrıntılı ultrasonda da hidrosefali ve spina bifada izlenmemektedir yazıyor. Acaba ultrasonda fark edilmemiş olabilir mi yoksa kızımın birşeysi yok mu hocam olsaydı ultrason da fark edilir miydi Saygılar sunuyorum

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Sırtta kılların olması bizim orta hat defekti dediğimiz, halk arasında bel açıklığı olarak tanımlanan olayı düşündürür. esas olan gözle görünür bir açıklığın veya belirtisinin olması ve buna bağlı olarak nörolojik bulguların varlığıdır. Çocuğunuzda böyle bir şey olmadığına göre tetkik yaptırmak için aceleye gerek yok derim. İzlenir, değişik bir şey olursa MRG çekilir. Bel açıklılğı bazen gizli olur, ancak nörolojik bir sorun yaratmıyorsa bir şey yapılmız. benim de benzer bir durumum var, biliyorum, ama bu yaşa kadar geldim, sorunum yok. Sağlıcakla kalın

19 Nisan 2016 16:47
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Sırtta kılların olması bizim orta hat defekti dediğimiz, halk arasında bel açıklığı olarak tanımlanan olayı düşündürür. esas olan gözle görünür bir açıklığın veya belirtisinin olması ve buna bağlı olarak nörolojik bulguların varlığıdır. Çocuğunuzda böyle bir şey olmadığına göre tetkik yaptırmak için aceleye gerek yok derim. İzlenir, değişik bir şey olursa MRG çekilir. Bel açıklılğı bazen gizli olur, ancak nörolojik bir sorun yaratmıyorsa bir şey yapılmız. benim de benzer bir durumum var, biliyorum, ama bu yaşa kadar geldim, sorunum yok. Sağlıcakla kalın

19 Nisan 2016 16:47