PM
Soru Sahibi
19 Nisan 2016 11:02

Bebek TSH yüksekliği

İyi günler. 23/10/2015 doğumlu oğlumuz var. Doğduğunda aile hekimliğinde ilk alınan tsh 7.4 olarak yüksek çıkmıştı.Bizi hastaneye yönlendirdiler. Daha sonra aylık olarak takip ettik. Hastanedeki ilk yapılan testte t4 normal değerler arasında çıktı ancak TSH 15 çıktı. Çocuk doktoru 25 mg eutrox ilacın bir tabletini dörte bölerek sabahları verin dedi. bu şekilde 15 gün kadar bu ilacı kullandık. Daha sonra yapılan 3 testte serbest t4 değerleri sırasıyla 1,22 - 1,43 ve 1,17 çıktı. Yani 0,93 ve 1,7 olarak belirlenen t4 referans değerler arasında oldu. Aylık yapılan son üç testteki TSH değerleri ise 9,84 - 6,09 ve 7,03 çıktı. Tiroid ilacını değerlerin normale dönmesi üzerine ilk testten 15 gün sonra kesmiştik.Yani yaklaşık 4 aydır ilaç vermiyoruz. Referans değerler 0,55 ve 10 arasında gözüküyor. Ancak gittiğimiz devlet hastanesindeki doktor her ne kadar 10'un altında ise de 5 altında olması bebek için daha iyi diyor. Halen herhangi bir ilaç kullanmıyoruz. Annesi tiroid sorunu olduğu için günlük 100'lük eutrox tiroid ilacı alıyor düzenli. Sizce bebek için ne yapmalıyız. Tiroid ilacı kullanmalı mıyız yoksa değerler normal mi?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Damla Gökşen
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Hastalıkları

Yakınızdaki bir çocuk endokrinoloğuna başvurun ilaç kullanması gerekebilir

21 Nisan 2016 08:19