ka
Soru Sahibi
14 Nisan 2014 12:32

bebegim surekli emmek istiyor

Merhaba; Hocam oncelikle kolay gelsin vereceginiz cevap icin simdiden cok tesekkur ederim. Sorunum su 10 gun once 3130 gr kiz bebegimi sezeryan ile 41 haftada dunyaya getirdim bir kac gun stres ve sezeryan yuzunden sutum az geldi bebegimde emmedi bu yuzden sarilik olmasin diye surekli pompa ile sagdim siringa ile kizima icirdim cok sukur sarilik olmadi.sonra hastanede emzirme egitimi aldiktan sonra kizim emmeye basladi simdi ise surekli goysumde durmak istiyor bir emzirmem en az 3 saati buluyor. Kakasini yapiyor altini islatiyor uyumasi ise duzensiz goysumden ciktigi an uyaniyor meme uclarim cok yara oldu. Ne yapabilirim lutfen yardim edin

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Ayşe Zengin Turan
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Merhaba Arzu Hanım. Öncelikle yenidoğan döneminde beslenme isimli makalemi okumanızı öneririm. Uygun şekilde ve etkin emzirildiği sürece her bebek 20 dakika içinde bir memeyi yeterince emer. Bir memeyi emdikten sonra ara verip gazını çıkardıktan sonra diğer memeye geçerseniz her iki memeyi toplam 30-45 dakika emdiğinde doymuş olması gereklidir. Memede daha uzun süre kalması yeterince etkin emmediği anlamına gelir. Bunun birçok sebebi olabilir. Öncelikle emdikten sonra süt yeterince boşalıyor mu ona dikkat etmeniz gereklidir. Eğer emme öncesi memeler doluyor, gergin oluyor, emdikten sonra da yeterince boşalıyor ise bebeğiniz huzursuz olduğu için memede uzun kalmak istiyor olabilir. Süt yeterince boşalmıyorsa meme problemleri, mastit, süt kanallarında tıkanıklık; veya bebekte enfeksiyon, sizin yediklerinizin bebekte oluşturduğu rahatsızlık gibi nedenler göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak yenidoğan dönemi çok önemlidir. Bu dönemde her sorun dikkatle ele alınmalı ve bebek yakından takip edilmelidir. Bu nedenle düzenli çocuk doktoru takiplerinizi ihmal etmeyin, aklınıza takılan bir durum olduğunda düzenli takip eden ve iletişim kurabileceğiniz bir doktorunuz olsun.

14 Nisan 2014 13:13