TS
Soru Sahibi
20 Ağustos 2014 10:21

bebeğim 17 aylık parmak ucunda yrüyor

iyi günler. benim 17 aylık bir oğlum var. 36 haftalık doğdu. küvezde kalmadı. doğrumdan bir yarım sonra(ya da bana o kadar geldi) kucağıma aldım. herhangi bir şey söylemediler havasız kaldı vs. diye. 13 aylıkken yürümeye başladı. çok düşüyordu. artık düşmüyor. ama yürümeye başladığından beri parmak ucunda yürüyor. çevrenin etkisiyle çok önemsemedik ama geçen hafta çocuk doktoruna götürdüm. kan tahlilleri normal çıktı fakat nörolojiye götürmemi söyledi. ben nörolojiden önce fizik tedavi uzmanına da götürdüm. onlar seanslara başladılar fakat onlar da nörolojiye gitmemi söylediler. bugün okmeydanına gittim çocuk doktoru kayıt açtı ama nöroloji doktoru yoktu gösteremedim. etfale gittik aynı gün randevuz bakmadılar. en son göztepe eğitim ve araştırma hastanesine gittim. beyin MR.' ı istedi seneye 28 nisan 2015 e gün verdiler... özelde çektirebilirsem çektiricem ama akrabalarım ve özellikle anneannesi onun bişeyi yok boşuna çektirme diyorlar. uyutup yaptıkları için de korkuyorlar. bir de zararı olacağını düşünüyorlar. sanki ben çocuğumun iyiliğini istemiyormuşum gibi ...... bebeğim konuşamıyor. işaretle anlatıyor. kelimelerin ilk iki harfini söylüyor, örneğin babanın sadece ba.sını, gittinin gi,sini...aç diyor, al diyor... gel yerine gal diyor. başını tutuyordu ama desteksiz oturması geç oldu. nörolojiden önce fizik tedaviye gittik. onlar seanslara başladılar ama onlar da sebebini öğrenmek için nörolojiye gitmemi söylediler.. serabral palsi hastalığı olabilir mi? Selebral palsili hastalara bakıyorum hepsinin ayakları çok zayıf.. kolları zayıf... benim bebeğim sadece parmak ucuna basıyor ve kelime olarak bir şey söylemiyor. Bu hastalar sonradan mı böyle oluyor bebeklikten mi böyleler? Bu konuda bir tavsiyeniz var mı?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Gülşen Dizdarer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Parmak ucuna basma bacaklarda sertlikle beraberse serebral palsinin bir tipi veya omurilikle ilgili bir takım hastalıkların bulgusu olabilir. Nörolojik muayene ve gerekirse MRG tetkikleri ile degerlendirmek gerekebilir. Fizyoterapinin erken başlanması yararlı olur

23 Eylül 2014 01:28