KN
Soru Sahibi
2 Haziran 2015 10:29

baş çevresi küçüklüğü

Merhaba Doktor Bey. 2014 şubat ayında 38+3 te erkek bebeğim oldu. Doğum ölçüleri boy:48 kilo:3400 baş çevresi:33.5 cm idi. Bebeğimin bıngıldağının ve baş çevresinin küçük olduğu söylenip takibe alında. 1. aylık baş ç.:35.5 / 2. aylık:37.5 / 3 aylık:39 / 4 aylık:40 / 5 aylık:41 / 6 aylık:42 / 7 aylık:42.5 / 8 aylık:43 / 9 aylık:43.5 / 10 aylık:43.9 / 11 aylık: 44.4 / 12 aylık: 44.9 /14 aylık:45.3 oğlum şuan 15,5 aylık baş ç:45.5 boy:80 kilo:9700. Ön bıngıldak 8.5 aylıkken kapandı. Doğduğundan itibaren başını dik tutabiliyordu ve 1 aylıkken başını devamlı dik tutmaya başladı, 3.5 aylık sağa sola dönmeye ve ayakları üzerinde durmaya başladı , 6 aylık ilk dişi çıktı ve yine 6 aylıkken sürünüyor ve yürüteçte yürüyordu, 7 aylıkken emeklemeye ve desteksiz oturmaya başladı, 9,5 aylık yürüdü, 9 aylıkken dede baba gibi kelimeleri bilinçsiz söylemeye başladı (yani babasına baba demiyordu ama bababba şeklinde bıgıldıyordu). şuan ayına göre yapması gereken her şeyi yapıyor. el sallama oyun oynama el çırpma hayır dediğimizde durma , yaptıklarımızı taklit etmeye çalışma, söylediğimiz her şeyi anlama( örneğin terlikleri anneannene ver dediğimizde alıp anneannesine götürüyor) fakat hala konuşmuyor. sadece gigi (yani cici) ma ( yani su) , ah ve bazen anne diyor ve her şeyi uuu yada iiiii şeklinde ifade ediyor. örneğin sevdiği bir şey olunca iiiii sesini, korktuğu yada istemediği şeylerde de uuuuuu sesini çıkarıyor. çok hareketli yerinde durmayan bir bebek. Baş çevresi persantil değerlene baktığımda en alt sınırda görünüyor. bunun dışında ailede benim dayım mikrosefali ve beraberinde zeka geriliği var( anneannem ve dedem( hala-dayı çocuğu )akraba evliliği) dayımın durumdan dolayı genetik bir geçişin olmasından ve oğlumun mikrosefali olmasından çok korkuyorum. bu arada benim baş çevrem: 52.5 babasının baş çevresi: 53 cm. Yazdıklarıma göre bir değerlendirme yaparmısınız? oğlum mikrosefali mi? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Günaydın, Çocuğunuzun gelişimini çok iyi izlemişsiniz, ve düzenli baş çevresi ölçümleri yapan hekiminize teşekkür etmem gerekiyor. Şu anki durumda, bebeğinizin baş çevresi ayına göre normal sınırlar içerisinde. Zaman içindeki ölçümlerde ufak tefek farklılıklar olabilir, ölçen kişiye göre de değişiklik olabilir ama şu anda baş çevresi normal. diğer taraftan motorgelişimi de normal görünüyor. Konuşma gecikmesi düşünmüyorum, ancak uyaran eksikliğinin olduğu kanısındayım. Dört yaşından önce çocukların tv. izlemesinin hiç bir yararı olmadıği biliniyor, bebek ve çocuk programlarının bile hiç yararı yok. Bu nedenle, çocuğunuz gün içinde uzun süre tv. karşısında kalıyorsa, konuşmasının gecikmesi ve otistik davranışlar geliştirmesi beklenir. Bu nedenle uyanık olduğu zaman içinde, tv. kapalı olmalı, kendisi ile yerli yersiz bol bol konuşmanızı öneririm. Sağlıcakla kalın

15 Haziran 2015 11:17
KN
Soru Sahibi

Sayın Hocam, İlginiz ve detaylı cevabiniz için cok teşekkur ederim. Ogluma babaanne ve anneanne baktigi icin gun icerisinde tv izlemesini yasaklamama ragmen maalesef buna uyulmuyor ve gunde ortalama 2-3 saat tv izledigini dusunuyorum. Ayrica babamizda bu konuda yersiz evham yaptigimi hatta cocuguma gosterdigim ozenin hastalik derecesinde oldugunu dusunuyor. Benim sizden ricam sizin yada guvendiginiz bir hekimin Tv Konusunda önerebileceginiz bir makalesi varsa bunu aile buyuklerine ve esime okumak isterim. Ben sadece dikkatli ve arastiran bir anne oldugumu dusunuyorken bircok insan kafayi yemis oldugumu dusunuyor. Bu konuda desteklerinizi rica ederim. Saygilarimla

29 Haziran 2015 11:24
Prof. Dr. Yahya Kemal Yavuz Gürer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Çok televizyon izleyen bebekler tehlikede! Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaramış, 2 yaşın altında uzun süre televizyon izleyen çocuklarda otistik benzeri belirtiler görülebildiğini bildirdi. Çok televizyon izleyen bebekler tehlikede! 2 Yaramış, yaptığı açıklamada, günümüz koşullarında çocukların büyük çoğunluğunun uyanık olduğu dönemlerinin önemli kısmını televizyon karşısında geçirdiğini ve bu durumun onların ruhsal ve zihinsel gelişimlerinde bozukluklara neden olduğunu belirtti. Küçük çocukların uzun süre televizyon karşısında kalmalarının özellikle de reklam ve müzik kliplerini sürekli izlemelerinin, çocuklarda otizm benzeri ağır gelişimsel geriliğe neden olabildiğini ifade eden Yaramış, uzun süre televizyon izleyen 2 yaşın altındaki çocukların dil gelişimi, sesli ve sessiz iletişimi, gülümseme gibi sosyal iletişimleri ile göz teması ve öğrenme kapasitelerinin yaşıtlarına göre daha geri olduğunu kaydetti. Yaramış, otizmin, 2-3 yaşından önce belirti vermeye başlayan ve beyindeki kimyasal dengenin bozulmasına bağlı olduğu düşünülen yaygın gelişimsel bir bozukluk olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:"Televizyon izlemeyle otizm arasında nedensel bir ilişki bilimsel olarak henüz kanıtlanmamış olsa da 3 yaş altında olan ve uzun süre televizyon izlettirilen çocuklarda otizm benzeri belirtiler görülmektedir. Bunlar genelde daha az göz teması kurar ve kucaklanmayı sevmezler. Dil gelişimi açısından kelime hazineleri zayıf ve konuşulanları anlamakta güçlük çekerler. Sosyal iletişimleri ve sosyal becerileri zayıftır. İnsanlara karşı ilgisiz ve kalabalık ortamlarda hoşlanmazlar. Yaşıtlarının oynadığı oyuncaklara karşı ilgi duymaz, el çırpma, sallanma, kuş gibi kanat çarpma, zıplama ve benzeri yinelenen anormal davranışlar gösterirler." Yaramış, bu nedenle ailelerin 2 yaşından önce çocuklarına kesinlikle televizyon izlettirmemeleri gerektiğini belirterek, "televizyonun bu yaştaki çocukların ruhsal ve bedensel gelişimlerini olumsuz etkilediği, dil gelişimlerini geciktirdiği, sosyal iletişim ve becerilerini bozduğu ile ilgili bir çok bilimsel çalışma ve gözleme dayalı deneyimler var. Bundan dolayıdır ki Amerikan Pediatri Akademisi önlem olarak 0-2 yaş çocuklarının televizyon ekranlarından uzak durmaları gerektiğini önemle vurguluyor. Kliniğimizde her ay bir iki çocukta bu rahatsızlığın olduğunu tespit ediyoruz" dedi. 2. www.devpsy.hacettepe.edu.tr/.../televizyonuncocuklaruzerindekietkileri...

29 Haziran 2015 11:51