KN
Soru Sahibi
2 Haziran 2015 10:11

BAŞ ÇEVRESİ KÜÇÜKLÜĞÜ

Merhaba Doktor Hanım. 2014 şubat ayında 38+3 te erkek bebeğim oldu. Doğum ölçüleri boy:48 kilo:3400 baş çevresi:33.5 cm idi. Bebeğimin bıngıldağının ve baş çevresinin küçük olduğu söylenip takibe alında. 1. aylık baş ç.:35.5 / 2. aylık:37.5 / 3 aylık:39 / 4 aylık:40 / 5 aylık:41 / 6 aylık:42 / 7 aylık:42.5 / 8 aylık:43 / 9 aylık:43.5 / 10 aylık:43.9 / 11 aylık: 44.4 / 12 aylık: 44.9 / 14 aylık:45.3 Şu an oğlum 15,5 aylık baş ç: 45.6 boy:80 kilo:9700. Ön bıngıldak 8.5 aylıkken kapandı. Doğduğundan itibaren başını dik tutabiliyordu ve 1 aylıkken başını devamlı dik tutmaya başladı, 3.5 aylık sağa sola dönmeye ve ayakları üzerinde durmaya başladı , 6 aylık ilk dişi çıktı ve yine 6 aylıkken sürünüyor ve yürüteçte yürüyordu, 7 aylıkken emeklemeye ve desteksiz oturmaya başladı, 9,5 aylık yürüdü, 9 aylıkken dede baba gibi kelimeleri bilinçsiz söylemeye başladı (yani babasına baba demiyordu ama bababba şeklinde bıgıldıyordu). şuan ayına göre yapması gereken her şeyi yapıyor. el sallama oyun oynama el çırpma hayır dediğimizde durma , yaptıklarımızı taklit etmeye çalışma, söylediğimiz her şeyi anlama( örneğin terlikleri anneannene ver dediğimizde alıp anneannesine götürüyor) fakat hala konuşmuyor. sadece gigi (yani cici) ma ( yani su) ve ah, bazen de anne diyor ve her şeyi uuu yada iiiii şeklinde ifade ediyor. örneğin sevdiği bir şey olunca iiiii sesini, korktuğu yada istemediği şeylerde de uuuu sesini çıkarıyor. çok hareketli yerinde durmayan bir bebek. Baş çevresi persantil değerlene baktığımda en alt sınırda görünüyor. bunun dışında ailede benim dayım mikrosefali ve beraberinde zeka geriliği var( anneannem ve dedem( hala-dayı çocuğu )akraba evliliği) dayımın durumdan dolayı genetik bir geçişin olmasından ve oğlumun mikrosefali olmasından çok korkuyorum. bu arada benim baş çevrem: 52.5 babasının baş çevresi: 53 cm. Yazdıklarıma göre bir değerlendirme yaparmısınız? oğlum mikrosefali mi? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Gülşen Dizdarer
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Baş çevresi küçüklüğü yapısal olabilir, bebeğin gelişimi ayına uygun seyrediyorsa bir süre sadece takip edilebir, ancak 3 persantil altına düşerse, ailede mikrosefalili, zeka gerliği olan bireyler olduğuna göre mutlaka nörolojik ve gelişimsel değerlendirme yapılmalı, gerekirse beyin MRG tetkiki ve nedeni araştırmaya yönelik metabolik, genetik tetkikler planlanmalıdır.

7 Temmuz 2015 20:29