EE
Soru Sahibi
13 Mart 2018 16:23

Bağırsak Delinmesi

Merhaba Hocam, yaklaşık 12 gün önce kız kardeşim basit bir kist ameliyatı geçirdi. Maalesef ameliyat esnasında bağırsağı delinmiş ve teşhis 6 gün sonra konulabildi. 5 gün önce acil ameliyata alındı. Şu anda dikişlerinde vak denilen bir alet bağlı, enfeksiyon nedeniyle ateşi sürekli yükseliyor ve bağırsağının delik olan kısmı dışarı alınmış durumda. 1-2 ay içerisinde bağırsağı tekrar içeri alacaklarını, dikişlerin bir süre daha vak makinesine bağlı kalacağını söylediler. Yardımsız ayağa kalkamıyor, özel bir korse kullanıyor. Ayrıca yakın zamanda anestezili yıkama yapılacak. Anestezili yıkama hakkında herhangi bir bilgimiz yok. Bu konuda bilgi verebilir misiniz. Bağısak içeri alındıktan sonra normal yaşantısına dönmesi ne kadar sürer? Şimdiden teşekkürler...

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Berkhan Savaşçın
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Geçmiş olsun. Oldukça kötü bir durum. Yasadaki enfeksiyon İçin bak ile bakım yapılıyor. Delinen barsak kalın barsak sanırım. İyi bir beslenme ile tamamen iyileşebileceği. Süreç zorlu inşallah sonu da iyi olur. Saygılar

17 Mart 2018 00:02
EE
Soru Sahibi

Teşekkür ederim hocam ilginize, delinen ince bağırsak, yediği gıdanın çok büyük bir kesimi maalesef delik olan kesimden dışarı atılıyor. Bugün maalesef 2 yeni apse daha tespit ettiler. Sırtından iğne ile girip, apselerden birini çektiler ve katater taktılar. Minimum 1 hafta katater takılı kalacakmış. Diğer apse için bir işlem yapamadılar. Bağırsağa çok yakınmış. Enfeksiyonu ne kadar zamanda kontrol altına alınabilir. Hastaneden yakın bir zamanda çıkma ihtimali var mıdır? Şimdiden teşekkürler...

19 Mart 2018 15:22
Op. Dr. Berkhan Savaşçın
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Bu sorunuzun cevabını ilgili meslektaşlarım verebilir. Saygılar

20 Mart 2018 23:56