ey
Soru Sahibi
14 Mart 2014 11:56

bağ doku romatizması ve hamilelikte ilaç kullanımı

hocam 33 yaşındayım.bundan 2 sene önce bağ doku romatizması teşhisi kondu ilk bulgu raynoud fenomeni.ana pozitifliği vardı 2 yıldır düzenli olarak plaquenil 200 mg ve bebe aspirini kullanıyorum.gebelik düşünüyorum hastalık gerilemeye başladı.kan değerlerim 1,5 yıldır normal düzeyde ilaca başladıktan 3 ay sonra ana pozitifliği geçti.hamilelikte bu hastalık alevlenir mi yoksa östörojen hormonunun artmasından dolayı baskılanır mı?ayrıca hamilelikte plaquenil güvenilir bir ilaçmı?kadın doğum doktoru c grubu dedi hamilelikte kullandırmam dedi kullanmazsam hastalık ortaya çıkarmı daha henüz hastalığım ortaya çıkmadı.teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Karaarslan
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Öncelikle gecmıs olsun Doğrudan sizin durumunuzla ilgili yorum yapmam doğru olmaz. Sadece genel bilgi verebilirim Maalesef Bağ dolusu hastalıkları gebelikte alevlenebilir. Bu yüzden hastalık kontrol altında olmadan hamile kalınmaması önerilir. Bu yüzden romatolog ve kadın dogumcunun birlikte hareket etmesi önemlidir.' Gebelikte ilaç kullanılmaz' dogru bir yaklasım degil gerekirse uygun ilaçları vermekte çekinmeyiz

26 Mart 2014 08:27