to
Soru Sahibi
9 Ocak 2014 07:55

aso yüksekti sonra sedimasyonu yüksek olduğunu öğrendik

Hocam kolay gelsin benim 7 yaşında bir oğlum var yaklaşık 5 ay önce hastaneye götürdük ASO’su yüksek çıktı. 1100 lerde bazen 1400 lere kadar gidebiliyor ama genelde 1150 lerde sadece ASO su yüksek Birde Sedimantasyonu sonucu 48 ve boğaz iltihabi için götürdüm cpr sonucu 17 çıktı Boğaz kültürünü aynen aktarıyorum. 1) Kültür sonucu A GRUBU BETA HEMOTOLİK SKREPTOCOCCUS ÜREMEDİ 2) Boğaz kültürü sonucu FLORA BAKTERİ ÜREDİ yalnız 7 inci ayda yaptiğimiz kalp ekokardiyografisi normal çikti , böbrek normal sadece 21 günde bir deposiline kullanıyor zaman zaman baoğaz iltiha geçiriyor ve detavi için hastane yatirdik taburcu işleminden sonra 3 gun geçkmiştiki ayak topuklari yere basmadı bu olay geçen senede olmuytu hata geçen sene ayak topuklarina basmadan ve bir hafta yürüyemedi ama içimiz hiç rahat sadece ASO’su ve Seddımasyonu yüksek en son ultrasonda lenf bezleri var ve ileri bir merkeze sevk önerdiler ben 3 ay önce cerahpaşa getirmiştim romotoloji için bakakmişti bir şey yok dediler sadece sedimasyonu var kulak burun boğaz dr bakmişti sadece bağaz muayenesi ile yapti bu durumda ne yapmamiz gerekir için şimdiden ilginiz için çok tşk eder saygılar dilerim. bize diyorlarki kalbi çok zarar veriyor bilgilerdirirseniz esvinrim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ender Ödemiş
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Kardiyolojisi

Merhaba, geçmiş olsun. Sadece ASO yüksekliği çocuğunuzun geçmiş olan 3 aylık bir dönem içerisinde A grubu Beta hemolitik streptokok "Beta" mikrobu ile karşılaştığını gösteren bir bulgudur kalbe zarar verdiği anlamına gelmez. Bunu anlamak için kalp Ekokardiyografisi ve kardiyolog konsültasyonu yapmanız gerekir. Bu tetkikten sonra kalp üzerine olan etkisini anlayabiliriz. Ancak kardiyoloğunuz çocuğunuzun eklem romatizması geçirdiğine kanaat ederse bu durumda koruyucu penisilin kullanmanız gerekecektir. Saygılarımla...

30 Ocak 2014 11:16