ye
Soru Sahibi
5 Aralık 2013 16:06

aşılar

Merhaba sayın hocam. 2 aylık bir kızım var. aşıların içeriğindeki civanın otizme yol açabileceğini duymuştum. kızıma rota virüs ve pnömakok aşısı yaptırmak konusunda endişelerim var. Kar-zarar bakımından sizin değerlendirmeniz benim için önemli. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Figen Gülen
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi

Sayın Eda hanım, Pnömokok aşısı sağlık bakanlığı aşılama takvimine alınmış durumda ancak rota virüs aşısı isteğe bağlı özel olarak yapılabiliyor. Tabii ki yapılan her tedavinin yan etki potansiyeli var ancak bunlar binlerce çocuğa yapılan tedaviler. Aşı yapılmazsa ciddi hastalığa neden olabiliyorlar. Bu nedenle yaptırmanız yerinde olur. Otizmin kesin nedeni bilinmiyor. Hoşçakalın Prof Dr Figen Gülen

9 Aralık 2013 15:13